11. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

V eurovolbách kandidují druhořadí politici, říká Klaus pro LN

Václav Kalus starší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Kalus starší. | foto:  David Neff, MAFRA

Praha Vrcholem letošní politické sezony budou květnové volby do Evropského parlamentu. Zatímco strany se na ně vesměs poctivě chystají, bývalý prezident Václav Klaus má na nadcházející výběr europoslanců silně kritický názor. O křeslo v Bruselu se podle něj ucházejí spíše méně kvalitní kandidáti.

Přečtěte si velký rozhovor s václavem Klausem v pondělních LN

„K významu Evropského parlamentu jsem velmi skeptický. Většinou je to odkladiště druhořadých politiků, pro které není dostatečná role doma,“ říká známý euroskeptik Klaus v exkluzivním rozhovoru pro LN.

Někdejší prezident přiznává, že si z nabídky nedokáže vybrat stranu, kterou by byl v eurovolbách ochoten podpořit svým hlasem. „Neznám zřetelné politické seskupení, které by dnešní Evropskou unii jednoznačně označovalo za slepou uličku a historický omyl. Taková strana se u nás neodvažuje profilovat. A protože si tohle myslím, tak u nás žádného koně nemám,“ stěžuje si Klaus.

Václav Kalus starší.
Václav Kalus starší.

Ostrými slovy na adresu kandidátů do europarlamentu přivolal exprezident zpětnou palbu. „Pan Klaus má asi na mysli lidi ještě ze staré ODS a ostatních tradičních stran, které v minulosti posílaly do Bruselu své neúspěšné politiky, trafikanty bez znalosti jazyků. Určitě ale nemluví o kandidátech ANO,“ reagoval premiér a předseda vládního hnutí Andrej Babiš.

Přidali se i šéfové dalších stran, jež pomýšlejí na úspěch v květnových volbách. „Naši kandidátku vede Jan Zahradil. Člověk, který si v Evropě udělal dobré jméno. Dokazuje to i fakt, že je takzvaným spitzenkandidátem třetí největší frakce v Evropském parlamentu,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Lídr Pirátů Ivan Bartoš na rozdíl od bývalé hlavy státu považuje eurovolby za jedny z nejdůležitějších. „S výrokem pana Klause nesouhlasím. Naštěstí není arbitrem práce jiných,“ řekl LN.