Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Velký politický návrat. David Rath chce být senátorem, zvolením by získal imunitu

David Rath po vynesení rozsudku na tiskové konferenci, která se uskutečnila na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath po vynesení rozsudku na tiskové konferenci, která se uskutečnila na... | foto: Zillow Michal ŠulaMAFRA

PRAHA Bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi otrnulo. Na konci letošního června jej Krajský soud v Praze poslal za korupci nepravomocně na osm a půl roku do vězení, nyní koketuje s myšlenkou kandidovat na podzim do horní komory parlamentu.

Pikantní je, že jej láká senátní kandidatura v­ severočeském obvodě Litoměřice. V tamní vazební věznici strávil v letech 2012 a ­2013 dlouhých osmnáct měsíců, když policie vyšetřovala jeho korupční kauzu.

Proti privatizaci nemocnic

Někdejší čelný sociálnědemokratický politik LN potvrdil, že se o ­kandidaturu v severních Čechách zajímá z několika důvodů.

„V Litoměřicích jsem ve vazbě strávil dost času, takže město znám nejen jako občan, ale v podstatě i z druhé strany, což je dle mého zajímavá zkušenost. Když to úplně zjednoduším, umístění věznice uprostřed města je naprosto nevhodné, čili jedno z možných témat, podotýkám okrajových, je i to, že Litoměřice by si toto měly vyřešit,“ řekl Rath.

Tisková konference Davida Ratha proběhla na Hradčanském náměstí.
David Rath na tiskové konferenci po vynesení rozsudku.

Dominantním tématem jeho kampaně pak má být budoucnost zdravotnických zařízení v dané oblasti. „Velké skupiny jako Penta chtějí privatizovat potichu celou řadu nemocnic a nikdo se v­ politice tomuto nevěnuje, nikdo tomu nečelí a nepřichází s alternativním návrhem, jak tomu bránit a co místo toho nabídnout. A to je parketa, ve které jsem vždy byl poměrně silný,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví, který se v současnosti věnuje soukromé lékařské praxi.

Skořápka po „Bobině“

Definitivně by se měl Rath rozhodnout o víkendu, protože počátkem příštího týdne musejí zájemci kandidaturu zaregistrovat. Na sesbírání podpisů pro nezávislou kandidaturu by už neměl čas, musí tedy využít nějaké strany nebo již existujícího hnutí. Podle informací LN je nejpravděpodobnější, že ukáže na blok bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové.

„Vedu jednání s celou řadou subjektů i s tímto. Ale definitivní rozhodnutí musí padnout koncem víkendu, abych v­ pondělí, pokud řeknu ano, stihl udělat kroky, které jsou nutné pro kandidaturu,“ uvedl Rath, kterého v­ květnu 2012 zadrželo policejní komando se sedmimilionovým úplatkem.

Nyní čeká na odvolací soud, který by měl zasednout za několik měsíců. Zvolením do Senátu by získal trestní imunitu.

Pokud bude nakonec kandidovat, využije prostor mimo jiné k­ útoku na vyšetřovatele v čele s­pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou či krajského soudce Roberta Pacovského.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...