1. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Venkov se zalidňuje. Češi si pronajímají starší domy na vesnici, na městské nájmy nemají

Venkov (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venkov (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA „Z kuchyně výhled do zahrady, možnost grilování. Pravidelně udržovaná zahrada s patnácti ovocnými stromy,“ nabízí majitel svůj dům ve středočeské Unhošti. Cena pronájmu: 18 tisíc korun měsíčně. V Praze lze za tuto částku pronajmout byt o rozloze 50 metrů čtverečních.

Po bydlení se zahradou touží přitom více než 60 procent obyvatel. Jenže podmínky pro získání hypotéky se zpřísňují a ceny nemovitostí letí vzhůru. I proto Češi objevili v západním světě běžnou strategii.

Zájem roste především o venkovské nemovitosti, často 30 a více let staré, které po roce 1989 ztratily svůj rezidenční účel. Jejich pronájmy jsou až o 30 procent levnější než v městských oblastech.

Trend je v tuto chvíli nejsilnější ve Středočeském kraji, ale rychle se šíří do celé republiky, do okolí Brna, Plzně, Olomouce či Hradce Králové. Příkladem je obec Prokopov u Moravských Budějovic. „Lidé si tu začali pronajímat domy klidně v horším stavu a upravují si je. Někteří mají hospodářská zvířata, jiní ale ne,“ říká starosta František Kašík.

„Zmrtvýchvstání“ zažije podle odhadů nejméně deset tisíc domů. „Již nyní se každý měsíc zdvojnásobí nabídka takzvaných second chance domů a bytů k pronájmu. Tedy nemovitostí, o které doposud nebyl takový zájem – kvůli stáří, lokalitě anebo dispozici,“ popsal pro LN Hendrik Meyer ze společnosti Bezrealitky.cz.

Lidem také přestává vadit, že dojíždějí až hodinu do práce. 

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz