11. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

VIDEO: Jak ochránit velvyslance? Vojenská policie tvrdě trénuje na Kábul

Týmy se také učí spolupracovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týmy se také učí spolupracovat. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA "Hlavu dolů, hlavu dolů! Jardo, jdu," ztrácí se výkřiky ve změti výstřelů a výbuchů. Příslušníci Vojenské policie právě drilují postupy, jak ochránit velvyslance v zemi zmítané válkou. Ve vojenském újezdu Boletice se intenzivně připravují na svoji příští misi v Kábulu. Právě tam by měli od července pečovat o bezpečí českých diplomatů. Lidové noviny měly možnost strávit s nimi půldne.

Příslušníci Vojenské policie právě drilují postupy, jak ochránit velvyslance v zemi zmítané válkou. Ve vojenském újezdu Boletice se intenzivně připravují na svoji příští misi v Kábulu. Právě tam by měli od července pečovat o bezpečí českých diplomatů. Lidové noviny měly možnost strávit s nimi půldne.

Zhruba dvacítka mužů má od léta nepřetržitě zajišťovat ochranu českého ambasadora v Afghánistánu, jedné z nejnebezpečnějších zemí na planetě.

Vojenská policie armády ČR, cvičení ochrany osob a objektů v zahraničních...
Zhruba dvacítka mužů má od léta nepřetržitě zajišťovat ochranu českého...

Až dosud za tento úkol zodpovídali „speciálové“ z Prostějova. Aby bylo přepřahání co nejplynulejší, už několik měsíců přebírají vojenští policisté zkušenosti od příslušníků 601. skupiny speciálních sil. Další část policistů se připravuje v Boleticích.

„Specifikem operace je to, že bude probíhat v civilním, nikoli čistě vojenském prostoru,“ přibližuje major David Strokosz, jeden z velitelů, který se chystá na misi.

Jeho kolegové mezitím secvičují, jak vyváznout z léčky, do níž se dostane kolona vozidel s chráněnou osobou.

Přebít v čas

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz