20. července 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

VIDEO: Na Berouska měla kvůli tygrům ‚políčeno‘ i mezinárodní organizace. Zveřejnila tajnou nahrávku

Záběry pořízené organizací FOUR PAWS z chovu tygrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry pořízené organizací FOUR PAWS z chovu tygrů. | foto: Youtube/ FOUR PAWS International

PRAHA Na tygří farmu Ludvíka Berouska, podezřelou z nelegálního zabíjení kriticky ohrožených šelem, neměli políčeno jen čeští vyšetřovatelé. Už měsíc předtím, než celníci podnikli razii v Zooparku Bašť, se pokusili důkazy získat spolupracovníci organizace Four Paws z Vídně, která se přes 30 let věnuje ochraně velkých koček, jimž hrozí vyhynutí.

Na skryté videonahrávce zaznamenali, jak vlastně obchod s tygry v Berouskově pojetí funguje. „V Evropě to prodám takhle: přijede, naloží si ho a odjede. Před třemi měsíci jsem prodal do Číny šest tygrů. Normálního tygra. Bengálského. Ne bílý, ne zlatý tygr, ale klasická barva,“ říká na videu muž, jehož tvář je rozmazaná.

Podle Kierana Harkima, šéfa mezinárodní kampaně na ochranu divokých zvířat z Four Paws, patří právě Ludvíku Berouskovi. V rozhovoru pro LN vysvětlil Harkim, co jeho kolegy do Česka vlastně zavedlo. „Věnujeme se nejhorším případům v Evropě. To nás vedlo k vytipování několika osob a míst v České republice. Jedním z nich byl i Zoopark Bašť pana Berouska,“ říká Harkim.

Hasiči převážejí tygří tělo.
V zooparku se chovají desítky šelem jako jsou tygři ussurijští, tygři indičtí,...

Zároveň upozorňuje, že akce, při níž byl v pondělí celníky objeven čerstvě zavražděný tygr, určený ke zpracování částí těla a jejich prodeji na černém trhu, katapultovala Česko mezi země s nejhorší pověstí. „Jde o bezprecedentní případ, kdy se v Evropě zabíjeli tygři a dále zpracovávala jejich těla,“ dodal.

Berouskův advokát Petr Šťastný ve čtvrtek ke zveřejněnému záznamu vyjádření neposkytl. „Na vaše otázky bohužel neznám odpověď,“ napsal LN.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Obchodní prostory 100 m2, Nové strašecí
Obchodní prostory 100 m2, Nové strašecí

Žižkovo náměstí, Nové Strašecí, okres Rakovník
11 900 Kč/měsíc