30. června 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nový cizinecký zákon umožní vnitru lustrovat podnikatele

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Oprava - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava - ilustrační foto. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Nový cizinecký zákon umožní označit firmy za nespolehlivé. Pravidla si ale určí sami úředníci. Maxim Bondarenko je jedním z 19 zahraničních studentů, kteří loni získali stipendium Jihomoravského kraje. Vybral si náročný obor biomedicína a bioinformatika na VUT v Brně. Kdyby se ovšem Bondarenko chtěl za stipendium Česku odvděčit třeba tím, že tu se svou atraktivní specializací založí startup a začne podnikat, měl by smůlu.

Od příštího roku tu nejen Bondarenko, ale i každý student ze zemí mimo EU může o podnikání začít uvažovat nejdříve po pěti letech. Tedy v době, kdy u nás beztak může již požádat o trvalý pobyt a mít stejná práva jako Češi. Problémy bude mít ale podnikatel z ciziny i pak. Pokud například založí firmu v Brně, ale bude působit v Praze, může mu úředník z ministerstva vnitra zakázat zaměstnávat své krajany.

Dosud nebývalá možnost lustrovat zahraniční podnikatele a klást jim ze strany úředníků další podmínky vyplývá z novely zákona o pobytu cizinců, která tento týden i přes odpor Senátu prošla Poslaneckou sněmovnou. Chybí tak jen podpis prezidenta. Novela zavádí institut takzvaného nespolehlivého zaměstnavatele, jehož pracovníkům z řad cizinců mimo EU může úředník odmítnout vydat zaměstnaneckou kartu, dokument nezbytný pro pobyt a práci v Česku.

Punc nespolehlivosti si může firma vlastněná cizincem vysloužit tím, že bude působit jinde, než se „schází vedení zaměstnavatele“. Nebo se „nepodařilo ověřit, že vyvíjí ekonomickou činnost v předmětu svého podnikání“.

Proti novele již v době, kdy letos v únoru doputovala do sněmovny, vystupovala Hospodářská komora (HK). „Návrh tak zcela opomíjí pravidla občanského zákoníku, který problematiku zapsaného a skutečného sídla řeší zcela jednoznačně,“ říká mluvčí HK Miroslav Diro s tím, že papírové a reálné sídlo jsou zrovnoprávněné.

  • 0Diskuse
Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.