30. května 2018 6:03 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Vratné PET lahve? Válka s plasty přitvrzuje

Plastové lahve (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastové lahve (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRUSEL/PRAHA K tašce plné prázdných skleněných lahví pravděpodobně do jara příštího roku přibude domácnostem ještě jedna – zaplněná PET lahvemi.

Evropská komise totiž v pondělí podala návrh na zákaz či omezení prodeje některých jednorázových obalů obsahujících plasty.

Komisaři by si ovšem přáli i zpřísnění odpovědnosti výrobců za shromažďování a likvidaci vzniklých odpadů. Do sedmi let by tak měli zajistit sběr až 90 procent všech plastových lahví od nápojů.

Evropské tažení proti plastům (grafika LN).

V obchodech by proto za pár měsíců mohl být kromě automatu vykupujícího sklo také automat na odevzdávání PET lahví. Řetězce, které by výkup zajišťovaly, ale s případnou novinkou zatím nepočítají. „Systém vracení plastových lahví v současné chvíli neřešíme,“ řekla LN mluvčí hypermarketů Globus.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.