Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Češi sní o domech v přírodě. Většina z nich přitom žije v bytech

Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). | foto: archiv Jaga

PRAHA Polovina Čechů je nespokojená s tím, jak bydlí. Většina by si ráda pořídila dům se čtyřmi místnostmi. Důležitá je pro ně také zahrádka, na které chtějí grilovat. O sousedy se spíše nezajímají.

Moje vysněné bydlení je samozřejmě vlastní, každý má svůj pokoj. Malý domek někde v klidu, v přírodě. Takto vyznívající odpověď jednoho z respondentů výzkumu o bydlení agentury Ipsos, který mají LN k dispozici, nebyla rozhodně ojedinělá.

„Představuji si menší domeček se zahrádkou, kde se dají v létě opékat špekáčky nebo grilovat. V domě bych chtěl krb,“ svěřil se další.

Touha po životě v domě je mezi Čechy velmi silná. V otázce „Jak vypadá vysněné bydlení?“ to přiznalo 82 procent lidí. Průzkumu, který vznikl pro společnost Ekonomické stavby, se zúčastnil reprezentativní vzorek tisícovky osob.

Aspoň čtyři pokoje

„V České republice se – podobně jako ve východoevropských zemích – setkáváme s obrovským zájmem o bydlení v osobním vlastnictví. A bydlení v rodinném domě je u nás i dle statistik takřka výhradně spjato s osobním vlastnictvím. Přičteme-li k tomu zakořeněnou představu, že každý správný muž má zasadit strom, postavit dům a zplodit syna, nelze se divit, že bydlení v domě je pro Čechy ideální volbou. Jak jsme si zároveň potvrdili průzkumem, souvisí tento fakt i s velkou poptávkou po bydlení v přírodě,“ vysvětlil ředitel Ekonomických staveb David Mencl.

Vlastní bydlení si chce pořídit polovina dotazovaných. A pokud by si mohli Češi vybírat, volili by většinou dům se čtyřmi místnostmi a kuchyní nebo kuchyňským koutem. Takto odpověděla třetina dotazovaných. O pokoj větší domov by volil každý pátý Čech. Šest a více místnost si přeje 12 procent respondentů.

V současnosti přitom lidé častěji žijí v bytech. Těch obydlených bylo v Česku při sčítání něco přes 4 miliony. Dalších 1,8 milionu bytů připadlo na rodinné domy.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.