24. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Vysoká hra Tomia Okamury. O dříve ‚nechtěného‘ lídra SPD je rázem zájem

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura odevzdal 20.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura odevzdal 20.... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ve volbách sice skončil až čtvrtý, v ruce ale nyní drží nejvíc žolíků. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura může po volbách „obchodovat“ se všemi hlavními hráči. Prezident Miloš Zeman včera potvrdil, že Andreje Babiše (ANO) v příštím týdnu pověří jednáním o nové vládě.

Prvním, koho šéf SPD drží v šachu, je podle informací LN právě Zeman. Do 7. listopadu je prostor podat kandidátní listinu pro prezidentské volby. Okamurův subjekt ve volbách získal 22 křesel. Přitom minimálně 20 poslanců může dle zákona nominovat kandidáta do boje o Hrad. Pokud by se pro to Okamura rozhodl, Zemanovi by přibyl silný konkurent. Lídr SPD oslovuje podobné voličstvo jako současná hlava státu a působí vitálněji.

Podle tří na sobě nezávislých zdrojů LN Okamura výměnou za svou „nekandidaturu“ po hlavě státu požaduje, aby s ním počítala v jednáních o nové vládě. Zájem by mohl mít o ministerstvo zahraničí. Na dotazy LN šéf SPD nereagoval.

Okamura má co nabídnout i hnutí ANO. Andrej Babiš i v pondělí po schůzce s prezidentem Zemanem zopakoval, že vylučuje vládní koalici s SPD, Okamura by však mohl v některých bodech podpořit případnou menšinovou vládu ANO. Problémem jsou podle informací LN Okamurovy požadavky. Pokud by vstupoval přímo do vládní koalice, nepříčila by se mu ministerstva zahraničí, školství, spravedlnosti či dopravy. Při vyjednávání o menšinové vládě by Okamura kladl důraz na post ve vedení sněmovny či zákaz propagace islámu. „Na jednání s hnutím ANO nesu například návrh zákona o referendu,“ řekl Okamura Českému rozhlasu před pondělní schůzkou s vyjednavači ANO.

Okamurových 22 hlasů by se hodilo i antibabišovským stranám, které mají 85 hlasů. Okamurova SPD by jim mohla pomoci schválit ustavující schůzi sněmovny a hlasovat pro znovuvydání Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. K tomu by je poslanci, v novém složení, museli opět zbavit imunity. Teď jde jen o to, kdo Okamurovi nabídne víc.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.