16. září 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Vznikla právní on-line poradna pro neonacisty

PRAHA Neonacisté a další příznivci ultrapravice mají svou on-line právní poradnu. Založila ji jedna z nejznámějších postav české ultrapravicové scény Filip Vávra, který například nedávno pozval do Česka bývalého vůdce rasistického hnutí Ku-klux-klan Davida Duka. Od minulého týdne tak funguje na internetu poradna nově vzniklého občanského sdružení Ingenuus. Informace o jejím fungování se již v pondělí večer objevila na všech neonacistických serverech.

To, že chce právní poradnu Vávra založit, naznačil LN již před nedávnem. „Zakládám občanské sdružení, které se bude zabývat ochranou lidských práv,“ uvedl. Ta má podle jeho slov pomáhat lidem, kteří jsou „šikanováni státem pro svoje politické názory“. Přestože se na poradnu s dotazem může obrátit prý kdokoliv, nepopírá Vávra, že je určena hlavně lidem z ultrapravicového spektra.

„Pomoc není určena výhradně lidem krajní pravice, ale buďme upřímní, nikdo jiný než krajní pravice v této zemi není omezován na svých občanských právech,“ myslí si Filip Vávra. Ty, kterým chce jeho sdružení pomáhat, navíc nazývá politickými disidenty.

Podle Ondřeje Cakla, který již léta sleduje neonacistickou scénu, je zřízení poradny jen jedním z dalších projektů Filipa Vávry, který v podstatě nic neznamená. Nemyslí si ani, že by mohla dobře fungovat. „Je to postavené na právníkovi. Pokud nebude dobrý, tak nic nezmůžou,“ myslí si Cakl.

Sám Vávra připouští, že žádného stálého právníka sdružení nemá a pouze s některými externě spolupracuje. Ti ale nechtějí být jmenováni. S advokátní kanceláří Kubíček&Slámová, která v mnoha případech neonacisty zastupovala, sdružení údajně nespolupracuje. Chceme příspěvek od EU Sdružení ještě nemá úplně jasno v tom, jak bude financováno. Nemá ani prostředky na placení advokátů. Filip Vávra proto nevylučuje, že na jejich „platy“ budou v budoucnu přispívat i daňoví poplatníci. „Nyní vše hradíme z vlastní kapsy. Budeme se ale snažit vyčerpat všechny možnosti příspěvků, které můžeme od státu či Evropské unie získat,“ uvedl.

A sdružení nechce zůstat jen u právní poradny. Chce například také dosáhnout toho, aby z trestního zákoníku byly vypuštěny některé paragrafy, které extremisty postihují. Jako první by měl přijít na řadu paragraf 260 – Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. „Kvůli němu bylo odsouzeno nebo skončilo ve vězení několik stovek lidí,“ řekl Vávra.

Podle Cakla je ale zrušení tohoto paragrafu v podstatě nereálné. „Na jeho existenci panuje společenská shoda napříč politickými stranami. Navíc jsme k jeho fungování vázáni i Radou Evropy. Stejné zákony jsou v celé Evropě,“ vysvětlil. Zrušení tohoto paragrafu by pouze zapříčinilo, že by se všechny neonacistické materiály dovážely z Ameriky do České republiky,odkud by se dál distribuovaly.

***

Zakladatel Filip Vávra Je synem Vítězslava Vávry, hudební hvězdy osmdesátých let. Údajně měl být již v šestnácti letech stíhán za útok na pražský gay klub a výtržnost před synagogou. Vystudoval Anglo-americkou vysokou školu v Praze. Podílel se na formování pražské větve pobočky anglické neonacistické organizace Blood and Honour, ze které později vznikl Národní Odpor. Je jedním z nejaktivnějších a nejschopnějších představitelů ultrapravice. Pro čtveřici útočníků z Vítkova shání advokáta.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...