13. července 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Washington Post sliboval za úplatu styk s redaktory

WASHINGTON/PRAHA Deník Washington Post se vzpamatovává z „etického pochybení monumentálních rozměrů“, jak ho nazval ombudsman listu Andrew Alexander. Ten zveřejnil v nedělním vydání dlouhý článek, ve kterém skandál podrobně popsal.

List plánoval prodávat lobbistům, šéfům velkých firem a zájmových skupin vstupenky na večeři s vydavatelkou novin Katharine Weymouthovou a šéfredaktorem Marcusem Brauchlim, kde by se sešli s politiky a představiteli vlády i s novináři. Leták, který zveřejnil server Politico.com, sliboval za vstupné ve výši 25 tisíc dolarů nekonfliktní, soukromý a ničím nerušený přístup k mocným lidem. Vše, co by se na večeři řeklo, by bylo „mimo záznam“.

První podobná večeře se měla odehrát 21. července. Po vlně nevole i od vlastních redaktorů od plánu Washington Post ustoupil. „Sponzoři si mohli v podstatě zaplatit přístup k lidem pracujícím v Postu,“ napsal Alexander v dlouhém kritickém článku. „Na reportéry i editory by se tak mohlo nahlížet tak, jako by sponzorům něco dlužili,“ psal Alexander.

Vydavatelka i šéfredaktor chtěli tímto krokem zvýšit tržby firmy. Příjmy totiž novinám stejně jako většině ostatních amerických tištěných médií klesly. Post ztratil za první letošní čtvrtletí skoro dvacet milionů dolarů.

Alexander sám označil poškození dobrého jména listu za „trvalé“. Navíc kritizoval, že nikdo z vedoucích pracovníků novin se proti návrhu nového marketingového ředitele listu nepostavil.

ond

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.