Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Z malýho města není úniku

Omluvitelnou debutantskou nejistotu ve sbírce povídek Malý město přebíjí syrovost, s jakou prozaik a hudebník Bohumil Krejza líčí život v prostředí, kde každý vidí každému do talíře.

Jestli povídková sbírka Malý město něčemu nepomůže, tak je to turistický ruch. Mělník, k němuž titul odkazuje, má průměrný Pražák zafixovaný jako idylické ospalé městečko na soutoku Vltavy a Labe, kde mají pěkný zámek a úrodné vinice. Tamní rodák Bohumil Krejza ho však ve své prozaické prvotině líčí jako nevábnou díru plnou bezcílně přežívajících existencí, které se z ní už ani nesnaží utéct.

První vrchol přichází v povídce Kapitán Kormorán, již Krejza staví na osudovém setkání trefně vyportrétovaného místního opilce s krutostí, které jsou schopné jen děti. Ještě drsnější jsou Holky - naturalistický záznam dne tří znuděných gymnazistek za školou.

Krejza povídky řadí chronologicky od prvního jarního dne do předjaří. Většinou jde o medailonky obyvatel, kteří pak „hostují“ i v jiných textech. Vzniká tak síť tragikomických figurek, sahající od polovičních bezdomovců až po zaopatřenou rodinku žijící v maloměšťácké sebelži.

Autor se nijak netají poloautobiografičností textů: sám v nich vystupuje pod vlastním jménem a zmiňuje i kapelu Anyway, v níž hraje. Je to právě autenticita, co v Malým městě dává zapomenout na místy klopotná přirovnání, nadbytečné digrese ke čtenáři a natahované konce. Vnitřní stavy svých antihrdinů Krejza zachycuje trochu těžkopádně, vynikající je zato v rychlopalných sekvencích přesně odposlouchaných dialogů.

Ukázky z knihy a autorova další tvorba jsou k nahlédnutí na webových stránkách www.krejza.xf.cz.

Bohumil Krejza: Malý město

Vydal Captain&Marvin 2009, 134 stran

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....