14. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Z obcí mizí služebny. Občané se cítí ohroženi, policie může mít dojezd klidně i půl hodiny, tvrdí starosta

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: ČTK

Praha Ve zhruba sedmitisícovém Slavičíně nestačí kroutit hlavou. Policie si tam za deset milionů korun nechala opravit služebnu, teď ale přemýšlí nad tím, že ve městě zruší své obvodní oddělení. Ve Zlínském kraji takto policisté nedávno škrtli i další stanice a v redukci podle všeho plánují pokračovat.

„Občané se cítí ohroženi, protože koncem roku se policie má stáhnout také z Vrbětic a v našem policejním obvodu rázem zůstanou obce, které budou mít z nejbližší policejní služebny dojezd autem klidně 30 a více minut,“ stěžuje si slavičínský starosta Tomáš Chmela.

A není sám. I další města a obce v Česku potkalo nebo potká rušení policejních služeben. Sdružení místních samospráv proto hodlá intervenovat u ministra vnitra i policejního prezidenta.

„Předpokládám, že Sdružení místních samospráv (SMS) v nejbližších dnech aktivně osloví ministra (vnitra Jana) Hamáčka (ČSSD) a policejního prezidenta s žádostí o zastavení záměru omezování působnosti policie v regionech,“ řekl LN Tomáš Chmela.

Starosta Slavičína je zároveň i místopředsedou SMS ve Zlínském kraji. Má tak přehled o dalších sídlech, která se s rušením policie potýkají.

„V našem regionu bylo v minulém roce zrušeno obvodní oddělení (a změněno na policejní stanici s omezeným provozem) v městech Uherský Ostroh a Strání-Květná. Aktuálně se jinak vedle Slavičína hovoří o zrušení obvodních oddělení ve městech Fryšták a Napajedla,“ doplnil Chmela.

Starosta příhraničního Strání Antonín Popelka jeho slova potvrzuje. Ve více než třítisícové obci je dnes pouze úřední místnost, v níž jsou policisté k dispozici jen v pondělí a ve středu. Uniformovaní muži sem dojíždějí z přibližně patnáct kilometrů vzdáleného Uherského Brodu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!