Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Z vězení jsem jel na Letnou

Zatčení jsme v tuhle chvíli nečekali. Byli jsme tím oba překvapeni. Předpokládali jsme, že k nějakému zásahu proti Lidovkám dojde, ale ne, že to bude takováhle klasická estébácká akce.

Měl jsem zkušenosti s účelovými zadrženími na 48 či 96 hodin při různých akcích, ale teď jsem se dostal do vězení poprvé v souvislosti s konkrétním trestním stíháním. Nic mě ve vazbě moc nepřekvapilo. Prostředí jsem znal zprostředkovaně od svých kamarádů a známých. Dlouhý čas před tím jsem se na to duševně připravoval: již od 70. let jsem se podílel na rozšiřování ilegálních tiskovin. Vždy jsem proto nosil s sebou kartáček na zuby a tisíc korun.

Redakce LN se snažila odvrátit zásah bezpečnosti tím, že požádala o legalizaci. Zároveň byla ale dodržována přísná konspirační pravidla. StB odposlouchávala byt Jirky Rumla, kde jsme dělali redakční práce, ale my jsme měli taková pravidla, že jsme o jednotlivých věcech nemluvili. Většina členů redakce nevěděla, jak se to vyrábělo a distribuovalo.

Poprvé jsem zjistil, že se něco děje, 20. listopadu z Rudého práva. První výslech jsem měl kupodivu také až v polistopadovém týdnu. Ptali se na Lidovky, ale měl jsem dojem, že nemají moc konkrétních informací. Propuštěni jsme byli v noci z 25. na 26. listopadu. Šli jsme do Laterny magiky a ráno jsme jeli na Letenskou pláň.

Slovníček OV NF – okresní výbor Národní fronty, monopolního seskupení všech politických stran a společenských organizací BSP – brigáda socialistické práce, hovorově BrSocPrc, nejvyšší forma socialistického soutěžení a socialistické pracovní iniciativy ROH – Revoluční odborové hnutí, monopolní odbory, nejmasovější organizace Národní fronty SČSP – Svaz československo-sovětského přátelství, druhá nejmasovější organizace NF SSM – Socialistický svaz mládeže

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.