29. srpna 2017 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Krize s máslem potrvá do října. Nedostatek je v celé Evropě

Máslo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máslo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

České domácnosti trápí nejvyšší výdaje za máslo v historii, cena už dosáhla 55 korun za čtvrt kilogramu. A podobně je na tom celá Evropa. „Všude je velký nedostatek mléčných výrobků, vánoční poptávku vůbec nebude možné uspokojit,“ ohlásil minulý týden Peder Tuborgh, šéf dánské společnosti Arla Foods, která patří mezi největší mlékárny na světě.

Krizi vyvolalo několik faktorů. Loni kvůli nízké výkupní ceně mléka výrobci omezili výrobu. Letos je však kvůli vyšší poptávce cena mléka meziročně o 28 procent vyšší. Dalšími příčinami jsou nízká letní dojivost, poptávka z Číny, ale i preference spotřebitelů, které přešla chuť na rostlinné tuky a margaríny. Cholesterol děsí méně.

Tuzemské řetězce ale hlásí plné regály. „Naši dodavatelé, kteří pocházejí především z Německa, mají v tuto chvíli másla dostatek, a naše prodejny jsou tak tímto sortimentem plně zásobeny,“ potvrdila LN Renata Maierl, mluvčí řetězce Kaufland. Další obchodníci se spoléhají i na dovoz z Polska.

Ceny se podle odborníků zvyšovat už nebudou, spíše naopak. „Situace potrvá asi do října, pak se cena ustálí mezi 45 a 50 korunami za čtvrtku másla. Cenový vývoj se uklidní, protože výrobci začnou produkovat více mléka. To ale může trvat i několik let,“ odhaduje agrární analytik Petr Havel.

Najdete na Lidovky.cz