7. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zakažme právo šaría v Česku, navrhoval Topolánek. Bude to v jeho programu?

Mirek Topolánek v roce 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v roce 2015. | foto: ČTK

PRAHA Mirek Topolánek sice zatím svůj prezidentský program neprezentoval, leccos jde ale vyčíst z projevu, který přednesl ve čtvrtek večer na právnické diskusi o vztahu práva a rovnosti. Topolánek na akci působil poněkud nepatřičně, vedle teoretických referátů profesora Aleše Gerlocha či špiček české justice Romana Fialy a Libora Vávry vystoupil expremiér s hřmotným projevem, v němž odsoudil multikulturalismus a islám.

„Největší města Evropy mají oddělené enklávy, kde se rozšiřuje islámský apartheid a platí tam právo šaría,“ řekl Topolánek s­ odkazem na svou letní výpravu se synem po starém kontinentu. Šaría je podle něj právo založené na nerovnosti. „Tato pravidla zahrnují polygamii pro muže, povolení kupovat a prodávat ženy jako sexuální otrokyně, rozvodové právo diskriminující ženy, trvání na zahalování žen, praxe vražd ze cti, extrémní výskyt ženské obřízky, ohromující míru dětských sňatků a legislativu, která viní a trestá ženy z­toho, že byly znásilněny,“ hřímal bývalý předseda ODS.

Okamurovo názorové dvojče

Podle Topolánka islám není jen náboženství, ale celá civilizace s politickým, právním a náboženským řádem. „Politický islám je kompletní ideologie, která nikdy nebyla, není a nikdy nemůže být kompatibilní s právem naším,“ řekl expremiér.

„Musíme zahájit hlubokou odbornou diskusi a musíme nakonec zakázat politický islám a­právo šaría v­naší zemi a postavit je mimo zákon. Stejně jako náš právní řád ostrakizuje propagaci fašismu, nacismu a komunismu, stejně musí postihovat i­ islamismus. Je to otázka přežití a uchování naší podoby práva a našich hodnot. K tomu nám dopomáhej Bůh,“ uzavřel Topolánek svou řeč. V ní prezentoval ještě radikálnější názory než Tomio Okamura, přední islamobijec české politiky. Program jeho hnutí SPD totiž slibuje „jen“ zákaz propagace a šíření radikálního islámu a práva šaría.

Akce se konala v rámci cyklu Pražský právnický podzim, v jehož organizačním týmu je i advokátka Daniela Kovářová. Tu Topolánek za ODS nominoval do Fischerovy úřednické vlády. LN řekla, že s Topolánkem jsou dlouholetí přátelé, ale že nešlo o­politickou agitaci. „To bychom nepřipustili. O jeho kandidatuře na prezidenta jsem se dozvěděla až den po akci, byla to spíše náhoda,“ řekla Kovářová.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz