28. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zákon ztížil obnovu vrtů. Je šílené, že úřední šiml zabral pět měsíců, říká majitel vyschlé studny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Vytrvalý nedostatek vláhy a panující sucha připravily řadu rodin závislých na studnách o zdroj vody. Čekat na záchranu musejí dlouhé měsíce. Studnaři prý takový nával zakázek nepamatují.

Kromě sucha a front zákazníků totiž letos dodací lhůty protahuje i byrokracie, kterou zavedla novela vodního zákona. Nově totiž žadatelům o pomoc nestačí jen stavební povolení, ale potřebují předchozí souhlas příslušného vodoprávního úřadu, případně vyjádření dalších institucí. A to i s průzkumným vrtem nebo prohloubením stávající studny.

Před lety stačil vrt o hloubce nejčastěji zhruba 30 metrů, dnes vrtají studnaři kvůli suchu i s novou technologií často až 40 metrů, leckdy ještě víc. Žádostmi zavalené úřady však nestíhají vyřizovat povolení, a kdo potřebuje problém řešit okamžitě, dostává se do zoufalé situace.

Přestože ministerstvo zemědělství, pod které vodoprávní úřady spadají, tvrdí, že povolení je v naprosté většině vydáváno v zákonné lhůtě, která činí šedesát a v složitých případech devadesát dnů, zkušenosti z praxe bývají jiné. „Je šílené, že úřední šiml zabral pět měsíců, než k nám domluvená firma vůbec mohla přijet vrtat,“ svěřil se LN Plzeňan, jehož čtyřčlenná rodina se ocitla bez vody poté, co jim prakticky ze dne na den vyschla studna.

Na vaření půl roku kupovali balenou vodu, na splachování záchodu používali jímanou dešťovku, s mytím pomohla sprcha v práci nebo městském bazénu, s praním kolegyně v zaměstnání.

Samotná práce s vrtáním přitom trvá jen den nebo několik málo dnů. Zákazník zaplatí nejčastěji 120 až 200 tisíc korun. Stát se novelou brání nekontrolovatelnému budování vrtů, které mohou „strhnout“ vodu z okolí.

„Lidé mají starší studny často na bázi povrchových srážek. A ty nyní vysychají první. Znám případy, kdy ti, kterým došla voda, museli čekat i šest měsíců, než k nim mohla firma přijet,“ říká Petr Klikar ze studnařské společnosti z Hronova.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!