Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zákon ztížil obnovu vrtů. Je šílené, že úřední šiml zabral pět měsíců, říká majitel vyschlé studny

Česko

  5:00
PRAHA - Vytrvalý nedostatek vláhy a panující sucha připravily řadu rodin závislých na studnách o zdroj vody. Čekat na záchranu musejí dlouhé měsíce. Studnaři prý takový nával zakázek nepamatují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Povrchové sucho z Česka ustupuje, stále ale trápí západ země i severní Moravu

Kromě sucha a front zákazníků totiž letos dodací lhůty protahuje i byrokracie, kterou zavedla novela vodního zákona. Nově totiž žadatelům o pomoc nestačí jen stavební povolení, ale potřebují předchozí souhlas příslušného vodoprávního úřadu, případně vyjádření dalších institucí. A to i s průzkumným vrtem nebo prohloubením stávající studny.

Před lety stačil vrt o hloubce nejčastěji zhruba 30 metrů, dnes vrtají studnaři kvůli suchu i s novou technologií často až 40 metrů, leckdy ještě víc. Žádostmi zavalené úřady však nestíhají vyřizovat povolení, a kdo potřebuje problém řešit okamžitě, dostává se do zoufalé situace.

Déšť v srpnu zmírnil půdní sucho. Podzemní voda ale stále chybí

Přestože ministerstvo zemědělství, pod které vodoprávní úřady spadají, tvrdí, že povolení je v naprosté většině vydáváno v zákonné lhůtě, která činí šedesát a v složitých případech devadesát dnů, zkušenosti z praxe bývají jiné. „Je šílené, že úřední šiml zabral pět měsíců, než k nám domluvená firma vůbec mohla přijet vrtat,“ svěřil se LN Plzeňan, jehož čtyřčlenná rodina se ocitla bez vody poté, co jim prakticky ze dne na den vyschla studna.

Na vaření půl roku kupovali balenou vodu, na splachování záchodu používali jímanou dešťovku, s mytím pomohla sprcha v práci nebo městském bazénu, s praním kolegyně v zaměstnání.

Samotná práce s vrtáním přitom trvá jen den nebo několik málo dnů. Zákazník zaplatí nejčastěji 120 až 200 tisíc korun. Stát se novelou brání nekontrolovatelnému budování vrtů, které mohou „strhnout“ vodu z okolí.

„Lidé mají starší studny často na bázi povrchových srážek. A ty nyní vysychají první. Znám případy, kdy ti, kterým došla voda, museli čekat i šest měsíců, než k nim mohla firma přijet,“ říká Petr Klikar ze studnařské společnosti z Hronova.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!