13. října 2017 6:26 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zákulisní hráči o volbách: ‚Nejde o demokracii, letos jde o moc‘

Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Politologickým diplomem sice nedisponují, vhled do politické kuchyně však mají jako málokdo v zemi. Političtí vyjednavači, stratégové, „insideři“ či podnikatelé, jejichž zájmy mnohdy leží v těsné blízkosti politického rozhodování. LN mezi nimi uskutečnily exkluzivní anketu.

Ačkoli někteří z nich považují právě vrcholící závěr kampaně za nebývale vyhrocený, vývoj demokracie podle nich není v akutním ohrožení. „Nevidím bezprostřední nebezpečí polského či maďarského vývoje, kde dochází ke změnám politického režimu, faktickému rušení principu dělby moci a frontálnímu útoku na liberální demokracii ze strany nacionalistických a xenofobních lídrů a jejich hnutí,“ míní developer Luděk Sekyra, sponzor KDU-ČSL.

Podobně uvažuje podnikatel a bývalý lobbista blízký ČSSD Andrej Surňak. Uklidňuje ho existence důležitých institucionálních pojistek typu Senát proti případným antidemokratickým útokům. Upozornil však na jistou mimořádnost letošních voleb oproti předchozím. „Jsou zcela jiné. Není to soutěž, ale souboj na ostří nože. Protože poprvé po 20 letech může dojít k překreslení mocenské mapy v České republice. Kampaň je vyhroceným střetem téměř všech proti Andreji Babišovi a jsou za ní konkrétní zájmy mocenských skupin sdružených kolem ČEZ,“ myslí si Surňak.

Nervozitu naopak nezastírá vlivný plzeňský stratég ODS Roman Jurečko, kterého netěší strmý předvolební vzestup populistických stran. „Zažil jsem totalitu a pak hlavní část života prožil v demokracii. Teď ale pomalu zjišťuji, že začínám mít strach, aby nevznikla vláda populistů opřená o Pražský hrad s Milošem Zemanem a neocitli jsme se někde v Bělorusku,“ uvedl Jurečko s odkazem na případnou variantu nové vlády ve složení ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury.

Spolumajitel finanční skupiny J&T Dušan Palcr je zase přesvědčen, že nebude trvat dlouho a občané Česka se vydají k předčasným sněmovním volbám. „Tipuji vznik úřednické vlády a do roka nové volby,“ uvedl Palcr s odkazem na možnou komplikovanost povolebních jednání.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.