1. srpna 2017 6:34 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Žalobce žádá vyšší trest za Opencard. Pětice odsouzených by měla zaplatit 17 milionů

Opencard (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard (ilustrační foto). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hlavní město před měsícem rozhodlo, že nepodá žalobu na bývalého primátora Pavla Béma (ODS) kvůli Opencard. Současná primátorka Adriana Krnáčová (ANO) to odůvodnila tím, že podle dvou renomovaných právních kanceláří by neměla naději na úspěch: teď už je kauza promlčená.

Na rozdíl od Béma, který stál u zrodu karty za 1,74 miliardy, u soudu skončili jeho nástupci, kteří smlouvu prodloužili. A byli odsouzeni.

Pět lidí, mezi nimiž jsou i exprimátoři Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (nezávislí, dříve TOP 09), má podle rozsudku, který není pravomocný, zaplatit každý 40 tisíc korun, tedy setinu odhadované škody.

Státní zástupce Tomáš Lejnar z Městského státního zastupitelství v Praze je ale jiného názoru. Proti rozsudku se před pár dny odvolal a žádá, aby obžalovaní zaplatili plnou výši. Tedy 17 730 792 korun.

„Podle názoru státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze bylo namístě výše uvedeným pěti obžalovaným uložit povinnost k náhradě škody v celé její výši s tím, nechť tito škodu nahradí společně a nerozdílně. (...) Náhrada škody, určená nalézacím soudem, v celkové výši 200 000 korun naprosto nemůže nahradit poškozenému způsobenou újmu, jedná se toliko o zlomek způsobené škody, neodpovídající ani výdělkovým možnostem obžalovaných,“ píše se v odvolání, které mají LN k dispozici.

Rozsudek vzbudil řadu kritik i proto, že soudce Alexander Sotolář při jeho odůvodnění řekl: „Nikdo nejednal cíleně ve snaze porušit pravidla hospodářské soutěže a způsobit majetkovou újmu. Nebyl důvod nevěřit, že chtěli přímý opak, ale neměli podklady pro to, správně rozhodnout. Proto soud dovodil trestní odpovědnost.“

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz