21. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zaorálkův volební tah. Byty OKD chci získat pro lidi, slibuje lídr ČSSD

Lubomír Zaorálek bude volebním lídrem ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek bude volebním lídrem ČSSD. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA „Nemám rád lidi, kteří odsud vytáhli miliardy a pak tady tomu říkají hnusákov,“ říká nový volební lídr ČSSD. Na mysli má někdejšího majitele společnosti OKD Zdeňka Bakalu. Toho, který kdysi s podílem v dolech získal i 44 tisíc bytů.

Lubomír Zaorálek pro LN uvedl, že se jako případný premiér postará, aby se stará rána otevřela. „Pokud vyhraje ČSSD a já se stanu premiérem, jsem rozhodnut vrátit se ke kauze bytů OKD. Protože vím, že kdyby se podařilo prokázat, že to byla nedovolená veřejná podpora, stát může odstoupit od smlouvy,“ tvrdí Zaorálek.

Od státu a nových majitelů měli nájemníci příslib, že se při prodeji k bytům dostanou přednostně a za netržní cenu. Toho se však nikdy nedomohli.

Cesta k bytům, které teď vlastní lucemburská společnost, není snadná. Pokud by se ale Zaorálkovi, vyzbrojenému vahou premiérské funkce, podařilo dokázat, že šlo o podporu, kterou regule EU zapovídají, může padnout původní smlouva a byty se mohou dostat do nabídky pro původní obmyšlené.

„Pokud bych byl na takové politické úrovni, budu hledat způsob, jak napravit situaci, v níž i já jsem se cítil podveden,“ dodal.

Privatizací Zaorálek uzmul Babišovi náskok

Od nového volebního lídra je sázka na OKD chytrý tah. Sebral téma hlavnímu protivníkovi Andreji Babišovi. Šéf ANO rád zdůrazňuje, že k privatizaci došlo v době, kdy byl ministrem financí premiér Bohuslav Sobotka. Pro něj proto taky bylo nemožné, aby se proti křivdě na nájemnících věrohodně vymezoval.

Zaorálek potřebnou věrohodnost má. Pochází ze severu Moravy a už jako regionální politik privatizaci kritizoval. Díky tomu teď smazal deficit po Sobotkovi a uzmul Babišovi náskok.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz