20. října 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zápas husy s chobotnicí

ÚHEL POHLEDU

Pro každou televizní stanici by to bylo terno, do pilotního dílu nového formátu diskuse vybrat problém, který hýbe i „obyčejnými“ lidmi, protože mu každý „rozumí“. A v přímém přenosu uspořádat vůbec první diskusi dvou nesmiřitelných odpůrců, kteří spolu dosud „komunikovali“ jen prostřednictvím médií.

To vše ve čtvrtek večer zvládla TV Nova. Otázka, zda má na Letné stát blob alias Národní knihovna, je skutečně tématem, které lidé probírají i po večerech v hospodách.

Pražský primátor Pavel Bém a autor návrhu architekt Jan Kaplický se v posledních dnech veřejně uráželi. První hovořil o arogantním projektu, druhý o komunistickém myšlení. Nova kromě jejich pozvání nemusela dělat už téměř nic, a přesto měla vyhráno.

Jenže žádná světová televize by zřejmě za výše popsaných předpokladů nenasadila tak špatného, nepřipraveného, a navíc sebestředného moderátora, jímž ve čtvrtek byla bývalá „čtečka“ zpráv Pavla Charvátová. Jen jí může Nova „děkovat“ za to, že se z předpokládané exkluzivní podívané stal nestravitelný paskvil.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Pro Pavlu Charvátovou mělo přitom být moderování nového diskusního formátu nováckých Televizních novin „velkým návratem“ na obrazovku. Alespoň tak to popisoval bulvár, podle kterého třiatřicetiletá blondýna velmi těžce nesla, že byla před týdnem pro svoji nevýraznost vyhozena z prestižního postu moderátorky hlavního zpravodajství TV Nova. Podle Blesku si Charvátová pokus usměrňovat hosty startovního dílu diskusí dokonce doslova „vybrečela“. Ve čtvrtek zřejmě chtěla divákům, ale hlavně svým nadřízeným dokázat, jak moc ji ukřivdili a o jakou báječnou personu přicházejí. Podmínky k tomu z novinářského hlediska měla skutečně ideální.

Jenže už úvodní otázkou na primátora Béma a architekta Kaplického Charvátová naznačila, že zbabrat se dá skutečně všechno. „Pánové, jaká je nálada?“ švitořila totiž. Kaplický se ještě stačil zmoci na odpověď „úžasná“, ale Bém už se k slovu nedostal. „Úžasná, skvělá, no tak to je báječné vykročení do té dnešní debaty,“ zaskočila oba hosty ve studiu Charvátová. Divák byl v tu chvíli na vážkách, jestli byl více stupidní dotaz nebo fakt, že si moderátorka sama odpovídá na položenou otázku.

Zlovolné tušení vyplynulo také z následující repliky moderátorky. To když hosty ve studiu vyzvala, aby odpovídali stručně, „abychom se dostali k co nejvíce otázkám“. Televizní divák, který se na vůbec první diskusní souboj názory měnícího primátora s ukřivděným (zřejmě po právu) architektem těšil, musel začít tušit, že je opravdu zle. Přeci jen, samotné otázky ukřivděné (zřejmě ne tak zcela poprávu) moderátorky ho ani zdaleka nezajímaly tak, jako odpovědi účastníků veřejného sporu. Jenže právě moderátorka Charvátová zřejmě usoudila, že ve studiu ani tak nesedí ona kvůli usměrňování debaty Kaplického s Bémem, nýbrž že oba jmenovaní přišli udělat „křoví“ její vlastní exhibici.

V úvodních minutách tak divák prakticky neměl šanci slyšet názory politika, respektive architekta, protože než stačili doříct první větu, Charvátová jim skočila do řeči s poznámkami typu: „To je dobře! Tak to je výborné! Dobře, ale to si řekneme za chviličku. Myslím, že se shodneme aspoň na tom, že chobotnice bude sloužit lidem.“ Navíc ještě ukázala svoji nepřipravenost, když sice správně řekla, že knihovna má být vysoká 48 metrů, ale poté, co Kaplický začal tvrdit, že čtyřicet, se zarděla, ale nechala to takřka bez povšimnutí (podle dokumentace k projektu má jít o 48 metrů od země).

Bém zase z otázky, proč na stavbu blobu tak náhle změnil názor, snadno vybruslil protiotázkou: „Jak to? Proč?“. Místo toho, aby mu moderátorka připomněla jeho dřívější výroky o tom, že jde o překvapivý, originální a odvážný projekt, přičemž on je příznivcem odvážných řešení, pustila se s ním do nicneříkající debaty o územním plánu. Zlatý hřeb ovšem přišel ve druhé části pořadu: „Určitě jste zaregistrovali, že probíhají nějaké petice na podporu té knihovny. Mě dokonce včera přišla esemeska, takže už to má opravdu grády,“ uzemnila nejen hosty ve studiu Charvátová a originálním způsobem tak uvedla anketu na téma „jak se na celou věc dívají známé osobnosti“. Poté, co nicneříkající debata dostala takovéhle „grády“, musel divák zbytek pořadu doslova přetrpět, chtěl-li ho ještě vůbec sledovat. Lze jen doufat, že vedení TV Nova ve vlastním zájmu nedopustí naplnění závěrečné výhružky paní Charvátové: „A někdy příště, možná, u jiné podobně zajímavé debaty nashledanou“.

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

Moderátorka Charvátová zřejmě usoudila, že Kaplický s Bémem přišli udělat „křoví“ její vlastní exhibici

O autorovi| Petr Kolář, redaktor LN