Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Závitky mají zlepšit vztahy s Vietnamci

PRAHA Happening, při kterém se rozdávaly vietnamské masové závitky, by měl pomoci urovnat spory mezi Čechy a Vietnamci v pražské Libuši. Setkání bylo podle organizátora Bernarda Privara ze sdružení Aviette reakcí na nešťastné výroky představitelů městské části na adresu vietnamské komunity, které údajně zhoršily její soužití s českou většinou. „Smyslem bylo přiblížit občanům něco z vietnamské kultury, mluvit s nimi, monitorovat jejich nálady a sentimenty a především bourat předsudky,“ přiblížil Privara akci s názvem Závitek pro Libuš, při níž se u stánku před úřadem městské části kolemjdoucím rozdávaly vietnamské masové jarní závitky.

V březnu poslal starosta Petr Mráz ministerstvu vnitra dopis, ve kterém stálo, že soužití české a vietnamské komunity v okolí rozlehlé tržnice Sapa se kvůli rostoucí kriminalitě zhoršuje a že hrozí vznik české domobrany. Policie však informace o rostoucí kriminalitě nepotvrdila.

„Samozřejmě jsem se setkala s určitými rasistickými narážkami, ale pokaždé, když jsem se dostala do nějakého bližšího kontaktu s těmi lidmi, tak se ukázalo, že toho máme spoustu společného,“ řekla na happeningu studentka ekonomie To Bich Ngoc.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...