Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zbavte se televize

Jak zrušit tv poplatky

I kdybyste z nepoužívané televize udělali akvárium, poplatkům se nevyhnete. Kdy máte povinnost rozhlasové a televizní poplatky uhradit? A jak se jim lze vyhnout?

Podle Českého statistického úřadu vlastní 98 % domácností televizní přijímač. Zvyšuje se také podíl domácností, které jsou vybaveny dvěma a více televizory, není už výjimkou, když děti mají vlastní televizi ve svých pokojích. Rozhlasové a televizní poplatky tak musí hradit v podstatě všichni.

Televizní poplatek se platí z jednoho televizního přijímače za celou domácnost. Z druhého a každého dalšího televizního přijímače se poplatek neplatí. Pokud tedy máte jednu televizi v ložnici, druhou v kuchyni a třetí v dětském pokoji, platit poplatek budete jen jednou. Dále zákon stanoví, že „poplatek se neplatí z televizního přijímače, který je v držení fyzických osob žijících s poplatníkem v téže domácnosti“. Jestliže s vámi tedy bydlí babička, která kouká na detektivky na vlastní televizi, nemusí za ní platit žádný další poplatek. Pokud máte pouze kabelovku, musíte také zaplatit. Televizní poplatek totiž není součástí platby za kabelový rozvod. Veškerá uvedená pravidla lze uplatnit také na rádio.

Chcete-li se tedy poplatkům vyhnout, musíte prostě televizi nebo rádio zrušit. Jen neposlouchat a nedívat se nestačí, posuzuje se vlastnictví přístroje.

Poplatku podléhá „zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu“. Za takové zařízení se považuje nejen klasická televize, ale také počítač s televizní kartou nebo tunerem, který lze připojit například do USB. Na druhou stranu z obliga jsou osobní počítače, na kterých sledujete třeba ČT 24 po internetu nebo mobilní telefony, do kterých si stáhnete video. Takže když nahrajete filmy přes internet, můžete si poplatek škrtnout z rozpočtu.

Za rozhlasové přijímače jsou pro účely zákona dále považovány zařízení technicky způsobilá k příjmu rozhlasového vysílání, zejména pak radiomagnetofony, mobilní telefony s rádiem, radiobudíky a počítače vybavené FM nebo DVB-T kartou. Překvapivě však také autorádia, set-top-boxy (digitální televize) a třeba MP3 přehrávače s integrovaným rádiem.

Zákon ještě říká, že „(výše uvedené) zařízení se považuje za ... přijímač i v případě, že si jej držitel upraví k jinému účelu“. Pokud tedy dáte na televizi ubrus s květinou a ukroutíte z ní anténu nebo předěláte rádio na botník, poplatkům se nevyhnete.

Výše televizního poplatku je stanovena zákonem. Nová výše poplatku ze televizi 135 korun platí pro rok 2009 stejně jako vloni. Zrušíte-li tedy televizi, ušetříte ročně 1620 korun. Za zrušení rozhlasu byste ušetřili 540 korun. Celková úspora by byla 2160 korun ročně.

Možná že poplatek nemusíte hradit, ani když máte televizi. Fyzické osoby (tedy nikoliv firmy) mohou být osvobozeny od placení ze zdravotních nebo ze sociálních důvodů. Osvobození ze zdravotních důvodů se týká osob s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osob s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící. Jestliže jste tedy lehce nedoslýchaví nebo s vámi žije někdo, kdo slyší dobře, na osvobození zapomeňte.

Osvobození ze sociálních důvodů můžete uplatnit v případě, že váš čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima, tedy 6721 korun. Poplatník přihlášený přes SIPO je povinen dokázat na poště, že poplatek platit nemusí. Přímý poplatník podobně dokazuje přímo ČT pomocí formuláře, který lze stáhnout na internetu. Kdo uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného osvobození, je povinen zaplatit České televizi kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 10 000 Kč. Stejná pravidla, jen nižší pokuty, platí pro rozhlas. Jak se odhlásit Internetová stránka České televize vysvětluje: „Formulář čestného prohlášení o tom, že nevlastníte televizní přijímač, nepoužívejte v případě, že jste evidovaný poplatník a chcete se odhlásit. V tomto případě používejte evidenční list (pokud jste přímý poplatník ČT) nebo pokud jste poplatník platící přes SIPO, zajděte na pobočku České pošty a ukončete evidenci.“ Na druhou stranu stejná stránka uvádí, že jste čestné prohlášení povinni připojit. Nejlepší je tedy napsat vlastní čestné prohlášení a to připojit k evidenčnímu listu nebo ho zanést na poštu.

Podnikatel pak může odhlásit z evidence ten počet televizních přijímačů, jehož přestal být vlastníkem či uživatelem.

Pokud patříte mezi ty, kteří si nekoupili set-top-box, neznamená to, že byste mohli přestat platit. Bez ohledu na to, že nevyužíváte schopnost televize přijímat analogový signál, vaše televize to stále umí, a proto se placení nevyhnete.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...