Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN

Diskuse k článku

Zdroje energie limitují každou společnost. Minulou, současnou i ty budoucí, říká egyptolog Bárta

O stěhování národů, Velké francouzské revoluci nebo Vítězném únoru se učí ve škole všichni. Už na té základní. Co se však z hodin dějepisu nedozvědí, je to, že všem těmto událostem předcházelo sucho. „V roce 1788 byl v Evropě velký klimatický výkyv a sucho. V následujícím roce proběhla Velká francouzská revoluce. Třetí stav neměl do slova a do písmene co jíst,“ líčí Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jik 4.8.2019 20:39

Ale... Tak třeba Mississippi a Missouri. Ráj na zemi, nejúrodnější území na světě. A dnes? Rusko je větším vývozcem obilí, než USA. Absurdita. Ale vyřídili to dokonale. Nikoliv komunisté. Kapitalisté. Co se týče třeba našeho (socialistického) zemědělství, tak přes veškerou bídu (dohánění předhánění kapitalizmu) u nás byla podstatně nižší spotřeba všech těch -cidů - pokud pamatuji asi třetinová. A ne proto, že by nebylo co sypat, ale způsob hospodaření toho tolik nepotřeboval. Lesy? Dnes je situace podstatně horší, než za socializmu, jděte do háje. A kromě toho jsme si nepotykali. Jste hulvát.

P. Pavel 4.8.2019 15:45

Prd má a ne pravdu. A pokud je někdo mimo, tak jsi ty. Všude kde vládly komunistické svině došlo k totálnímu vyplundrování přírodních zdrojů.

P. Pavel 4.8.2019 15:43

Za prvé, nedošly pazourky, nedojde ani ropa o uranu nemluvě. Za druhé, zelení nejsou zbytečně hysteričtí. Oni jsou natolik hysteričtí, že škodí nejen ekonomice ale i životnímu prostředí.

Jik 4.8.2019 14:49

Vyrobík má pravdu. Jen je potřeba si uvědomit, že ti tehdejší komunisté byli příliš zasaženi liberalizmem a tedy "poněkud mimo". Ale snažili se. Viz kniha Bůh synergie.

Jik 4.8.2019 14:46

Tak to je právě pitomost. Ale nebavme se o socializmu, ale o tradiční společnosti.

Jik 4.8.2019 14:44

Ještě zajímavější potom je ukončení (napoleonských) válek roku 1815 - to léto prý v Evropě nevyšlo Slunce. Pravděpodobně následkem pádu velkého meteoritu, který nadělal paseku mezi Čeljabinskem a Barnaulem. Dodnes vidět stopy na mapách - třeba právě ten lesní pás, co končí přímo v Barnaulu.

V. Kowalsky 3.8.2019 17:28

Nyní můžeme pozorovat o co se nám to tu pan Výrobík snaží ... :- )

V. Kowalsky 3.8.2019 17:26

Palec nahoru.

V. Kowalsky 3.8.2019 17:24

Tento nick má jiný úkol, než si pamatovat.

R. Folwarczna 3.8.2019 12:54

Teď jste to hezky vystihl. V podstatě se můžeme s těmi aktivisty shodnout, že je potřeba být předvídavy a připravený. Oni jsou zbytečně hysterický, to je fakt, ale úplně se na ekologii vyprdnout je taky špatně.

R. Vacek 3.8.2019 11:28

V době kamenné chytří lidé věděli, že množství kamení je též omezené a že i pazourky dojdou. Celkem nedávno obdobně chytří lidé věděli, že bude nedostatek gumy, protože kaučukovníků (stromů) je též omezené množství. Obdobných příkladů je nespočet.

Zatím ani jednou se nestalo, že by se tyto předpovědi naplnily. Ani jednou. Vždy se nalezl náhradní produkt, mnohdy s lepšími vlastnostmi, problém s pazourky či kaučukem zmizel a chytří lidé si nalezli něco dalšího, co zajisté brzy nebude a bez čehož nepřežijeme.

A hlubinná úložiště nejsou, protože zatím nebyla potřeba. To až teď, když je radioaktivního odpadu více, se začínají budovat. I když to samotné ve Finsky by stačilo pro celý svět.

R. Vacek 3.8.2019 11:20

Magorů bylo vždy +- stejně. Akorát dnes, když se máme stále lépe (čisté řeky, čistý vzduch, nezávadné potraviny, kvalitní zdravotnictví) se těžko hledají témata, kterých by se různí spasitelé mohli chytit. A právě boj proti globální katastrofě, která čeká někde v budoucnosti, může být tím zásadním, nejdůležitějším bojem, který nikdy nekončí.

R. Folwarczna 3.8.2019 11:19

Ropa je fosilní produkt, jednou dojde, stejně jako uhlí. Jaderná energie je prima, ale ukládání vyhořelého paliva není zdaleka vyřešeno. Jediná země, která má hlubinné úložiště, je Finsko. Takže jasot nad skvělými perspektivami není úplně na místě.

V. Petr 3.8.2019 10:48

Socialismus šetrnější ke zdrojům??? To nepamatujete léta 1948-1989???

V. Petr 3.8.2019 10:47

Nikdy ale lidstvo nemělo co dělat s takovými magory, jako jsou zelení!

V. Petr 3.8.2019 10:46

Není pravda, že příčinou neúrody v 80 letech 18 století bylo ve Francii sucho, ve skutečnosti to bylo OCHLAZENÍ, způsobené erupcí sopky na Islandu roku 1783!

R. Vacek 3.8.2019 10:37

Naštěstí dnes už nejsme závislí na počasí/klima tak, jako byli naši předkové, kteří horko-těžko přežívali. Dnes v zemědělství pracuje minimum lidí, kteří jsou schopni zajistit nadbytek potravy pro všechny. A zdrojů energie máme tolik, že nevíme, co s ní. Stále častěji se elektřina "prodává" během dne zadarmo (nadvýroba solárních elektráren), malovýrobci ji už teď prodávají za 50haléřů/kWh. Ropy je stále více - i takové USA se staly čistým vývozcem ropy. A v případě potřeby tady máme nevyčerpatelné zásoby paliva pro jaderné elektrárny. Nikdy před sebou lidstvo nemělo tak skvělou perspektivu.

K. Novák 3.8.2019 10:10

Jo,to můžeme nyní pozorovat. :-))

J. Šimůnek 3.8.2019 8:54

J. Vyrobík:

To je ale pěkná kravina, co jste dal. Chce li lidstvo přežít, musí zanechat všech pokusů o idiotský socialismus.

Samozřejmě že jedině kapitalismus dovede využívat zdroje nejefektivněji.

J. Vyrobík 3.8.2019 8:23

Chce li lidstvo přežít,musí zanechat dravý kapitalizmus,který vysává zdroje,a zavést socializmus, který je ke zdrojům šetrnější...


Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...