Diskuse k článku

Zdroje energie limitují každou společnost. Minulou, současnou i ty budoucí, říká egyptolog Bárta

O stěhování národů, Velké francouzské revoluci nebo Vítězném únoru se učí ve škole všichni. Už na té základní. Co se však z hodin dějepisu nedozvědí, je to, že všem těmto událostem předcházelo sucho. „V roce 1788 byl v Evropě velký klimatický výkyv a sucho. V následujícím roce proběhla Velká francouzská revoluce. Třetí stav neměl do slova a do písmene co jíst,“ líčí Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 3.8.2019 10:37

Naštěstí dnes už nejsme závislí na počasí/klima tak, jako byli naši předkové, kteří horko-těžko přežívali. Dnes v zemědělství pracuje minimum lidí, kteří jsou schopni zajistit nadbytek potravy pro všechny. A zdrojů energie máme tolik, že nevíme, co s ní. Stále častěji se elektřina "prodává" během dne zadarmo (nadvýroba solárních elektráren), malovýrobci ji už teď prodávají za 50haléřů/kWh. Ropy je stále více - i takové USA se staly čistým vývozcem ropy. A v případě potřeby tady máme nevyčerpatelné zásoby paliva pro jaderné elektrárny. Nikdy před sebou lidstvo nemělo tak skvělou perspektivu.

V. Petr 3.8.2019 10:47

Nikdy ale lidstvo nemělo co dělat s takovými magory, jako jsou zelení!

R. Vacek 3.8.2019 11:20

Magorů bylo vždy +- stejně. Akorát dnes, když se máme stále lépe (čisté řeky, čistý vzduch, nezávadné potraviny, kvalitní zdravotnictví) se těžko hledají témata, kterých by se různí spasitelé mohli chytit. A právě boj proti globální katastrofě, která čeká někde v budoucnosti, může být tím zásadním, nejdůležitějším bojem, který nikdy nekončí.

R. Folwarczna 3.8.2019 11:19

Ropa je fosilní produkt, jednou dojde, stejně jako uhlí. Jaderná energie je prima, ale ukládání vyhořelého paliva není zdaleka vyřešeno. Jediná země, která má hlubinné úložiště, je Finsko. Takže jasot nad skvělými perspektivami není úplně na místě.

R. Vacek 3.8.2019 11:28

V době kamenné chytří lidé věděli, že množství kamení je též omezené a že i pazourky dojdou. Celkem nedávno obdobně chytří lidé věděli, že bude nedostatek gumy, protože kaučukovníků (stromů) je též omezené množství. Obdobných příkladů je nespočet.

Zatím ani jednou se nestalo, že by se tyto předpovědi naplnily. Ani jednou. Vždy se nalezl náhradní produkt, mnohdy s lepšími vlastnostmi, problém s pazourky či kaučukem zmizel a chytří lidé si nalezli něco dalšího, co zajisté brzy nebude a bez čehož nepřežijeme.

A hlubinná úložiště nejsou, protože zatím nebyla potřeba. To až teď, když je radioaktivního odpadu více, se začínají budovat. I když to samotné ve Finsky by stačilo pro celý svět.

R. Folwarczna 3.8.2019 12:54

Teď jste to hezky vystihl. V podstatě se můžeme s těmi aktivisty shodnout, že je potřeba být předvídavy a připravený. Oni jsou zbytečně hysterický, to je fakt, ale úplně se na ekologii vyprdnout je taky špatně.

V. Kowalsky 3.8.2019 17:26

Palec nahoru.

P. Pavel 4.8.2019 15:43

Za prvé, nedošly pazourky, nedojde ani ropa o uranu nemluvě. Za druhé, zelení nejsou zbytečně hysteričtí. Oni jsou natolik hysteričtí, že škodí nejen ekonomice ale i životnímu prostředí.


Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...