Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman chtěl milost pro ruského hackera, kterého chtějí z Česka získat USA i Rusko

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA/SEVASTOPOL Červené eso v mariáši nebo čistá postupka v pokeru. Takovou cenu má pro Američany i Rusy Jevgenij Nikulin (30), který sedí ve vazební věznici v Praze na Pankráci a napjatě čeká, do které země bude vydán.

Nikulina zatím nelze vydat

Jevgenije Nikulina zatím nelze vydat ke stíhání ani do USA, ani do Ruska. Ústavní soud (ÚS) totiž odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost vydání do obou zemí. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti. Usnesení o odkladu vykonatelnosti vydal ÚS v únoru, od úterka je dostupné v jeho databázi.

O hackera mají enormní zájem USA i Rusko. Obě velmoci tvrdí, že se dopustil zločinů proti jejich občanům. Američané ho podezírají z krádeže desítek milionů osobních dat, Rusové ze zcizení v přepočtu několika desítek tisíc korun, které měl ukrást přes internet.

Finální rozhodnutí bude na ministru spravedlnosti. Kvůli tomu se šéf české justice Robert Pelikán (ANO) ocitl v nezáviděníhodné situaci. Z jedné strany hrozí – případným nevydáním do USA – zhoršení diplomatických vztahů s naším spojencem v NATO. Ze strany druhé musí odolávat tlaku prezidenta Miloše Zemana, jenž by rád splnil přání Rusů.

Jak už Pelikán veřejně prohlásil, Zeman ho opakovaně vyzval, aby Nikulina vydal do Ruska. Nyní LN zjistily, že prezidentovy intervence byly podstatně robustnější. Zeman v jeden moment zvažoval využít i svou výlučnou pravomoc udílet milosti. „Trpělivě se mu muselo vysvětlit, že je to sice zajímavý nápad, ale cizímu státnímu příslušníkovi, o jehož vydání žádají cizí země, na jejichž území měl spáchat zločin, český prezident udělit milost nemůže,“ prozradil vysoce postavený zdroj obeznámený s případem.

Ministr Pelikán rozhovor na téma Nikulin odmítl a diplomatické bruslení je zřejmé i ze slov mluvčího Hradu. Ten nejprve označil dotazy LN za spekulace, aby následně své vyjádření rozvedl. „Jde o setkání mezi čtyřma očima, která si žádají diplomatickou zdrženlivost, běžnou ve vyspělých zemích,“ napsal Jiří Ovčáček.

Kromě Zemanových přímluv však Rusové sázejí i na reciprocitu. Jak zjistily LN, v říjnu v tichosti propustili na základě české žádosti českého občana T. Ř., který se ocitl ve vazbě na Krymu. Od roku 2000 na něj má přitom spadeno česká justice. Vydání potvrdil LN jeho advokát Jan Švarc. Podle něj bylo na základě ruské intervence propuštěno z krymského vězení více osob.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....