22. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman se vidí jako Trump a mění roli prezidenta. Podle expertů si vykládá ústavu po svém

Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

PRAHA Miloš Zeman se rád vidí jako český Donald Trump. Dokonce se tak označil v dopise, jímž amerického prezidenta před dvěma lety neúspěšně zval na návštěvu Prahy. Do jednoho z nejmocnějších mužů planety má sice z pouze desetimilionového Česka pořádně daleko, snaží se mu však vyrovnat alespoň pozicí, jakou si buduje v rámci domácí politiky.

Podle odborníků, které LN oslovily, se Zeman vytrvale pokouší posunout Českou republiku blíže k prezidentskému systému, jehož vzorem jsou Spojené státy. Důkazem je jeho vměšování se do tvorby vlády, již se značnými obtížemi sestavuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Toto období vejde do ústavních dějin této země jako doba rozpadu parlamentního ústavního režimu, v němž se prezident i premiér měli pohybovat,“ říká odborník na filozofii práva Jiří Přibáň.

Brutální pokus

Profesor z univerzity ve velšském Cardiffu upozorňuje, že na posilování svého vlivu na úkor ostatních politiků začal Zeman pracovat už mnohem dříve, už krátce po startu svého prvního období na Pražském hradě.

„Brutální byl již jeho konfrontační pokus prosadit důvěru v Poslanecké sněmovně pro Rusnokovu vládu,“ říká Přibáň.

Úřednické vládě v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem se někdy přezdívalo „Zemanova“. Prezident si její vznik prosadil a nominoval do ní své lidi. Blízko k hlavě státu má dlouhodobě i její tehdejší premiér, jejž prezident později jmenoval guvernérem České národní banky. Svými zásahy do tvorby současného Babišova kabinetu pak Zeman podle Přibáně navazuje právě na rok 2013, kdy dočasná „vláda odborníků“ na jeho popud vznikla.

Najdete na Lidovky.cz