27. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman otestuje svaly na ČT. Ve sněmovně začíná hra o veřejnoprávní televizi

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA  Miloš Zeman se rozhodl otestovat svou sílu v Poslanecké sněmovně. Jak velký vliv má na poslance, chce zjistit ve střetu o budoucnost České televize. Proti té v poslední době brojí. Tvrdí, že veřejnoprávní médium není objektivní a vyzývá k obměně jejího vedení. Naposledy se do televize sídlící na Kavčích horách opřel minulý týden.

V rozhovoru pro MF DNES nabádal poslance, aby neschválili dvě po sobě jdoucí zprávy hospodaření ČT. To by vedlo k pádu televizní rady a otevření cesty k výměně generálního ředitele.

„Navrhl jsem – ale samozřejmě to nemám právo sám uskutečnit –, aby podle minulého příkladu byla dvakrát zamítnuta zpráva o hospodaření ČT. Podle platných zákonů pak dochází k personálním změnám,“ řekl Zeman v rozhovoru.

Záleží hlavně na politicích, jestli jeho výzvu poslechnou. Zeman je ale přesvědčen, že má za sebou sešikovanou dostatečnou sílu politiků se shodným názorem. Jestli má pravdu, napoví už dnešní jednání volebního výboru sněmovny. Poslanci na něm budou projednávat zprávy o činnosti a hospodaření ČT. Orgán sice nemůže oba dokumenty přímo odmítnout, o tom hlasuje až celé plénum, vydává ale doporučení, jímž se zákonodárci mohou řídit. A to může znít zamítavě.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík míní, že právě hlasování ve výboru napoví hodně o tom, jak silné spojenectví váže některé strany k Pražskému hradu. „Po úterku budeme lépe znát rozložení sil,“ řekl LN. Gazdík je rovněž jedním z členů volebního výboru, do jeho fungování tak vidí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!