24. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman zkreslil fakta o novičoku. A udělal to záměrně, tvrdí elitní ruský novinář

Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

MOSKVA/PRAHA Jed, kterým byli otráveni bývalý agent FSB Sergej Skripal a jeho dcera v britském Salisbury, nemohl být vyroben v Česku. A prezident Miloš Zeman i velvyslanec Ruska v Praze Alexandr Zmejevskij to měli, a také mohli vědět.

A to ještě před tím, než oba hypotézu o českém původu novičoku veřejně vyslovili. Uvedl to v úterý v noci ve vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy její šéfredaktor Alexej Venědiktov, který je známý svými kontakty na nejvyšších místech a občasným přístupem i k samotnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Zeman i ruský ambasador mohli vyvolat v ruských i českých médiích dojem, že za útokem vůbec nestojí Rusko. „V Česku byl úplně jiný novičok,“ prohlásil doslova elitní novinář. Připustil že taková informace může být „záměrně zkreslována“. A pak je zveřejněna. Jako příklad použil právě výroky českého prezidenta Miloše Zemana, kdy na televizi Barrandov z jeho úst zaznělo, že i na území ČR se vyvíjel a testoval tento jed.

„Že dělali novičok i v Praze? No takový ale ne!“ prohlásil jeden z nejlépe informovaných novinářů v Rusku, šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venědiktov v noci na středu. Přestože Echo Moskvy je pokládáno za objektivní stanici, velmi kritickou k současnému ruskému vedení, jeho vlastníkem je státní společnost Gazprom prostřednictvím a. s. Gazprom média holding.

Venědiktov se ke kauze novičok vrátil v pořadu Odin, kde odpovídá na dotazy posluchačů. V části o tom, zda prezident Putin je, či není izolován od objektivních informací a zda vůbec ví, co se děje v Rusku i ve světě, odmítl předpoklad, že jediným informačním mostem mezi prezidentem a zbytkem světa je jeho mluvčí.

„Jak znám Vladimira Vladimiroviče Putina, mohu říci, že on má tu hlavní informaci v deskách, které podepisují jiní lidé“. Lze se jen dohadovat, koho měl Venědiktov na mysli, ale s největší pravděpodobností ruské tajné služby, ke kterým má Putin velmi blízko a ve kterých za SSSR rovněž sloužil.

Z kontextu vyplývá, že stejně dobře informovaný by měl být i prezident český a nakonec i ruští diplomaté. Proto se Venědiktov velmi podivuje nad tím, proč a s jakým záměrem jak Pražský hrad, tak ruská ambasáda vypustily v květnu tohoto roku do ruských i českých médií zjevnou dezinformaci. Navíc, jak novinář uvedl, záměrně.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz