2. května 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Tváří Zemanovy kampaně je jeho žena. Rozhodující slovo má však poradce Nejedlý

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

PRAHA Ústřední tváří kampaně za znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem je jeho žena. První dáma Ivana Zemanová od počátku minulého týdne stojí v čele petiční akce, jejímž cílem je nasbírat padesát tisíc podpisů pro opětovnou kandidaturu dosavadní hlavy státu. Zároveň má být hlavní hybatelkou celého volebního týmu. Rozhodující slovo však má podle zjištění LN tajemný byznysmen Martin Nejedlý

„Zastávám názor, že žena by měla následovat svého muže a ­měla by ho podporovat,“ prohlásila Zemanová v pondělí 24. dubna těsně předtím, než přidala svoji signaturu na petiční arch.

Muž v pozadí

Ve chvíli, kdy se podepisovala, stál ale v zadní části místnosti jiný vlivný člen Zemanova štábu – klíčový poradce Martin Nejedlý. Záhadný byznysmen, o němž je známo, že má silné vazby na Rusko, po celou dobu svého hradního působení odmítá zveřejnit životopis.

Ví se však, že sháněl finance na první úspěšnou Zemanovu kampaň. A z informací LN vyplývá, že bude mít rozhodující slovo i ­tentokrát. Ivana Zemanová tak bude oficiální tváří pro veřejnost a média. Skutečné rozhodování pak znovu obstará Nejedlý.

LN s dotazy na jeho roli ve volebním týmu oslovily přímo hlavního Zemanova poradce. Nejedlý ale neodpověděl.

O něco sdílnější byl prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, který nedávno také podepsal kandidátskou petici svého hradního šéfa.

„Mohu hovořit pouze za sebe. Mě nikdo v této věci neřídí – to bych ostatně nikdy nepřipustil. Petici za opětovnou kandidaturu Miloše Zemana jsem podepsal na základě vlastního rozhodnutí, které jsem s nikým nekoordinoval,“ uvedl Ovčáček.

Nejedlý je na Pražském hradě od doby Zemanovy inaugurace. Disponuje rozlehlou pracovnou, vizitkami člena prezidentské kanceláře a právem doprovázet nejvyššího ústavního činitele na všechny důležité zahraniční cesty. Není přitom oficiálním zaměstnancem Hradu, což je také záminka, která Zemanovu týmu slouží k utajování jeho curricula vitae před veřejností.

Najdete na Lidovky.cz