15. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zemanovy ‚noty‘ k Westinghousu. Prezident dostal podklady, které vyvracejí mýty kolem firmy

Americký ministr energetiky Rick Perry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr energetiky Rick Perry. | foto: ČTK

PRAHA Zkrachovalá firma bez podpory vlády USA a bez zájmu o výstavbu nových jaderných bloků ve světě. Toto jsou tři nejčastější mýty, které kolují okolo jednoho ze zájemců o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně – a sice o společnosti Westinghouse.

Vyvrací je zpráva, jež doputovala k rukám prezidenta Miloše Zemana, a LN měly možnost do ní nahlédnout. Vznikla v říjnu, tedy jen pár týdnů před cestou amerického ministra energetiky Ricka Perryho do Evropy, v rámci níž navštívil kromě Polska, Maďarska a Ukrajiny včera také Prahu, která se aktuálně rozhoduje, jak v jaderné energetice pokročit.

Asi nejvážnější argument, který hovoří proti možnosti, aby se o zakázku na modernizaci českého jádra ucházeli Američané, stojí na finanční kondici Westinghouse Electric. Americký dodavatel jaderných technologií totiž loni v březnu v USA požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli, což měly způsobit překročené rozpočty dvou jaderných projektů v USA.

Podle zprávy pro Zemana je však aktuální kondice společnosti podstatně odlišná. V lednu totiž 100 procent akcií firmy koupila od matky – japonské Toshiby – kanadská investiční společnost Brookfield Business Partners. Ta sanovala mnohamiliardové ztráty za Westinghousem. Dnes proto pokračuje v rozestavěných projektech nejen v USA ale i ve světě. Jen pro připomínku: Americká firma se podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala i palivo.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky