3. července 2010 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zemřela překladatelka velkých Rusů

PRAHA České centrum Mezinárodního PEN klubu včera oznámilo, že zemřela jeho členka, překladatelka, editorka, publicistka a v roce 1956 také spoluzakládající redaktorka revue Světová literatura Ludmila Dušková.

Předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček připomíná, že Ludmila Dušková byla významnou literární historičkou a že její překladatelské dílo představuje 72 knižních titulů. Překládala zejména díla ruských autorů – od klasiků Tolstého, Mandelštama, Andrejeva, Nabokova až po Solženicyna, Okudžavu, Makanina a další. Věnovala se i soudobé beletrii a memoárům. Letos v květnu byla nominována Obcí překladatelů a Českým centrem PEN klubu na Státní cenu za celoživotní překladatelské dílo.

Narodila se 16. 5. 1932 v Oldřichově u Duchcova, studovala češtinu a ruštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dlouhá léta – od roku 1954 až do odchodu do důchodu v roce 1991 – působila jako redaktorka v nakladatelství Odeon. Je autorkou mnoha literárněhistorických komentářů, doslovů a literárnědramatických rozhlasových pořadů, Spolupracovala i se svým manželem, básníkem Václavem Daňkem. Ludmila Dušková zemřela 24. června po dlouhé, těžké nemoci. Pohřeb se uskuteční 7. července ve 14 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

šv