11. října 2017 6:34 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kdo bude prezidentem? Ženy chtějí Horáčka, mladí Drahoše, senioři Zemana

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | foto: Matouš René

Dominantní Miloš Zeman. Sílící Jiří Drahoš. Těsně v závěsu Michal Horáček a s odstupem na čtvrtém místě senátor Jaroslav Kubera (ODS). Takové pořadí ukazuje nejnovější průzkum prezidentských preferencí voličů z dílny sociologa Jana Herzmanna, který LN získaly.

Tři měsíce před prvním kolem volby, která se koná 12. a 13. ledna 2018, jsou navíc vůbec poprvé k dispozici informace o tom, jaký typ voličů jednotlivé kandidáty převážně podporuje. Miloše Zemana podle zjištění společnosti Herzmann preferují zejména lidé ve věku 65 let a více. Kdyby mohli hlasovat jen oni, nynější prezident by byl zvolen již v prvním kole.

Hlavu státu by znovu poslali na Hrad zejména voliči bez maturity. S Jiřím Drahošem naopak sympatizují voliči s vysokoškolským vzděláním a mladšího věku. Potenciálními Horáčkovými voliči jsou příslušníci mladší střední generace a občané s maturitou.

Druhé kolo rozhodne vyhraněnost uchazečů

Horáček však podle výzkumu může spoléhat na jinou „specialitu“ – dominantní podporu žen. Muži preferují spíše Zemana nebo Drahoše.

„Podpora mladých lidí a lidí vzdělaných mě samozřejmě těší a budu se snažit si ji udržet. Na nich záleží, jak bude vypadat budoucnost naší země. Samozřejmě ale usilujeme o podporu všech věkových kategorií,“ uvedl Drahoš.

„Necílím na žádnou konkrétní skupinu. Voličům nabízím srozumitelný program a jasný životní příběh,“ míní Horáček.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl prezidentovu strategii komentovat. „Jistě víte, že se pan prezident rozhodl, že nepovede předvolební kampaň,“ vzkázal.

A jak dopadne druhé kolo o dva týdny později? Podle Herzmanna rozhodne vyhraněnost případného Zemanova soka. „Čím vyhraněnější protizemanovský kandidát bude, tím pro Miloše Zemana bude snazším soupeřem,“ míní sociolog.

Jako by se touto poučkou zatím řídili oba kandidáti. Drahoš i Horáček se ve svých vyjádřeních snaží prezentovat do značné míry tak, aby nevypadali jako typičtí vyslanci pražské kavárny, na kterou se značnou oblibou současný prezident a jeho spojenci útočí.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCTION MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 55 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz