Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zlatou uličku přikrášlují barrandovští specialisté

PRAHA Do časů dávno minulých se od června dostanou návštěvníci Zlaté uličky na Pražském hradě, která je kvůli rekonstrukci uzavřena už skoro rok. Zhruba polovinu domků nabízejících pohled do historie tohoto atraktivního místa vybaví nábytkem a dalšími předměty filmoví specialisté barrandovského studia.

„Je to pro nás prestižní záležitost – kdy jindy bychom se dostali k takovému unikátu, jako je Zlatá ulička,“ charakterizoval tento úkol barrandovský historik, autor scénáře a kurátor expozice Pavel Jiras. V jedné z hal filmového studia se už hromadí nově vyrobené předměty – součásti zařízení poloviny domků, které zájemcům přiblíží, jak se jejich obyvatelům žilo.

„Jeden z interiérů nabídne pohled do obydlí takzvaných červených střelců, kteří byli za Rudolfa II. strážci hradních bran a udržovali pořádek. Další domek pozve návštěvníky do zlatnické dílny, renesanční krčmy, obydlí bylinkářky, kartářky a hvězdopravkyně Magdaleny Průšové nazývané Madame de Thébes, k níž jezdili lidé z celé Evropy, a také švadlenky, která žila vzpomínkami na Karla Hašlera,“ řekl Jiras.

Podle něj barrandovští umělečtí řemeslníci z divize Dekorace připravují podle výkresů a návrhů veškeré vybavení domků. „Ke slovu se dostávají především různé způsoby patinace, práce se průběžně kontrolují, aby výsledek vypadal tak, jako by původní obyvatelé teprve včera z těchto interiérů odešli,“ vysvětlil kurátor. Používají se například dřecí madla, truhlářské přírodní šelaky z vosku, mořidla všeho druhu a klihy z dobytčích paznehtů.

Hlavním důvodem rozsáhlé rekonstrukce, která uličku na rok uzavřela, byla oprava zastaralé kanalizace, která ohrožovala statiku objektů. Stavební práce přišly podle Hradu asi na 34 milionů korun. Podle ředitele odboru turistického ruchu Františka Kadlece by měl mít sortiment prodejen vazbu na tradici českých řemesel. Do domků s expozicemi nahlédnou turisté přes skleněnou zástěnu.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...