Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Novodobé otrokářství na březích Středozemního moře. V Libyi koupíte otroka za 8 tisíc korun

Svět

  16:00
TRIPOLIS - Několik set kilometrů od evropských břehů existuje novodobé tržiště s otroky. Libyjští pašeráci na dražbách obchodují s migranty, zadrženými při cestě do Evropy. Ti jsou poté využíváni na různé ruční práce. Jeden otrok se přitom na takové aukci prodá i za 400 dolarů (zhruba 8 600 korun).

Žadatelé o azyl po vylodění na Sicílii. foto: Reuters

O případech novodobého otrokářství informovala zpravodajská stanice CNN. Ta ve své reportáži zároveň uvádí, že zadržené ženy v Libyi čelí sexuálnímu násilí a jsou nuceny k prostituci.

„Kdo si koupí muže, který umí kopat? Tohle je kopáč, umí kopat,“ vyvolává obchodník na videu z reportáže CNN. Nabízený otrok je poté během pár okamžiků prodán. Cena jednoho takového muže se přitom pohybuje v rozmezí 400 až 700 dolarů.

Rakousko prověřuje zprávy o zabití rukojmích unesených 2015 v Libyi. Byl mezi nimi i Čech

Jedno z tržišť s novodobými otroky se nachází jižně od libyjského hlavního města Tripolisu. Zadržení migranti, kteří jsou zde prodáváni, nemají žádná práva a končí na mnoha místech severoafrické země, kde provádějí nucené práce.

Reportéry na případy otrokářství v severní Africe upozornil Nigerijec, který si celou dražbu nahrál na telefon. „Dražby se ve městech konají na denním pořádku. Lidé tam normálně chodí po chodnících, děti si hrají, dospělí chodí do práce a mluví s přáteli nebo vaří,“ popisuje reportáž CNN v reportáži.

Zprávy o zneužívání běženců ale nejsou nic nového pod sluncem. Libyjští pašeráci zachází se zadrženými uprchlíky jako s rukojmími. Obvykle kontaktují jejich příbuzné a vydírají je. Pokud blízcí nepošlou peníze, pašeráci prý uneseného běžence zabijí.

Ženy jsou přitom často přinuceny k prostituci. Pokud se chtějí dostat z Libye naživu, je to jejich jediná cesta.

„Při našich záchranných operacích ve Středozemním moři jsme letos vytáhli z vody zhruba stovku těhotných žen. Přišly do jiného stavu po znásilnění v Libyi. Lidé přicházejí ze subsaharské Afriky dobrovolně, ale po překročení libyjských hranic přestávají být pány svého osudu,“ řekl pro Aktuálně.cz ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Evropská unie se už dlouho chce s libyjskou vládou dohodnout na spolupráci ohledně řešení uprchlické krize. Francouzský prezident Emmanuel Macron už dříve projevil zájem o zřízení tzv. hotspotů. Jsou to místa v severní Africe, kde žadatelé o azyl v Evropě mohou počkat, zda ho v některé z evropských zemí dostanou. Poté tam buď odcestují a nebo se vrátí do své domovské země.

Evropská unie také plánuje například pomoci libyjské pohraniční stráži při zadržování migrantů a vracení zadržených běženců do jejich domovské země.

Autoři: ,