Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Novodobí prognostici II

Česko

Mnohé z předpovědí vycházejí z právě probíhajících výzkumů. Jiné jen kombinují existující technologie

Vminulém čísle jsem vybral pár předpovědí Marian Salzmanové, ženy, kterou její mateřská organizace (a ona sama sebe) označuje za jednu z vedoucích světových trendspotterů. Čili za mozek, který dokáže ve svém think-tanku předpovědět trendy ve společnosti. Kvůli příznivým reakcím čtenářů, které ideje z novodobé newyorské laboratoře marketingu zaujaly, jsem se rozhodl potěšit všechny věštbychtivé druhým důležitým zdrojem současných prognóz.

Magazín The Futurist vychází ve dvouměsíční periodicitě už od roku 1967 a mezi autory se za dlouhá desetiletí objevily jak jména skutečných futuristů, jejichž nápady neskončily jako teoretizování na akademické půdě, tak známých myslitelů či spisovatelů science fiction. Takže kromě Arthura C. Clarka, který, jak všichni víme, de facto vymyslel koncept geostacionární družice (satelitu, který „visí“ na oběžné dráze nad stále stejným místem) či kosmického výtahu (technologie pavoučího supersilného vlákna, jež se ukotví na oběžné dráze a bude moci dopravovat materiál ze země do vesmíru pomocí zdviže – bez raketoplánů či několikastupňových raketových nosičů) se mezi přispívajícími objevili i Václav Havel, Ray Bradbury, Newt Gingrich, Isaac Asimov, Al Gore či Robert McNamara.

Pro zachování objektivity a pro srovnání s věštbami Marian Salzmanové nabízím výňatek z prognózy světových trendů na rok 2010 tentokrát z týmu The Futurist. Jeho editoři už od roku 1985 vybírají nejodvážnější myšlenky, které se podle nich uskuteční v následujících měsících. 1. Váš telefon vám řekne, když se zamilujete. Mobilní telefony už dnes nabízejí spontánní připojení kdekoliv. Velice brzy bude váš telefon schopen hrát roli dohazovače. Doporučí vám osobu opačného pohlaví, jež stojí ve vaší blízkosti, protože si přečte z jejího veřejného profilu údaje, které podle něj sedí k vašim. Současný tým vědců z MIT v Bostonu vyvíjí takovou aplikaci pro iPhone. Jmenuje se Serependipity. 2. V designové ekonomice budoucnosti si lidé budou moci stáhnout a „vytisknout“ výrobky, včetně autodílů, šperků či kuchyňského dřezu. Takzvané rychlé prototypování neboli 3D tisk a přístroje jako RepRap dovolují lidem navrhnout vlastní design produktu a vytisknout (vyrobit) ho stisknutím tlačítka na 3D tiskárně.

3. Úsvit komunikace telepatií mezi dvěma mozky přichází. Neurolog David Poeppel tvrdí, že telepatická komunikace mezi mozky je možná, pokud neprobíhá ve slovech, ale v elektromagnetických signálech, například morseovkou.

4. Vynálezci zítřka stráví dny detailním popisem problémů, které hodlají vyřešit, a pak nechají počítače, aby našly řešení. Existují programy, jako například evoluční algoritmus Gregora Hornbyho, které vytvářejí skutečné předměty (anténa pro raketoplány) pouze na základě zadání dat do počítače.

5. Mikronárody, které budou obývat umělé ostrovy, dramaticky změní tvář globální politiky. Nové formy vlád a neobvyklé politické modely pořádně zamíchají politickými kartami. Nepůjde jen o národní, ale i o korporátní, náboženské, bezcelní, nebo dokonce země k pronájmu. 6. Mladí lidé budou více číst a staří hrát více videoher. Podle amerického průzkumu úřadu práce z roku 2007 se Američané starší 75 let zabývali hraním her dvakrát tak dlouho než předcházející rok (asi 20 minut). Naopak mladí mezi 15 a 19 lety dvakrát více četli (asi 14 minut denně).

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...