Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Novotný: Je děsné, že Praha přijala bez skrupulí kontroverzní věc. Kvůli pandě

Česko

  16:39
PRAHA - Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo podpis sesterské smlouvy s Pekingem. Ta předtím neprošla radou a sklidila velkou kritiku. Důvodem je bod tři, podle něhož Praha uznává politiku jednotné Číny. Proti tomu ostře protestoval Tchaj-wan. „Praha je svébytné sebevědomé město. A neměla by se nechat zatlačit do polohy, že jí někdo bude dávat předběžné podmínky, za kterých se s ním kamarádit smí,“ říká Václav Novotný, předseda pražského klubu TOP 09.

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku odvolat nepodařilo. foto:  Michal Šula, MAFRA

Václav Novotný (TOP 09).

Lidovky.cz: Pokusíte se rozhodnutí zvrátit, například tak, že vyvoláte nové hlasování?
Reálně si myslím, že opozice nemůže dělat nic než nadávat, že paní primátorka (Adriana Krnáčová), tak jak dělá ostudu obvykle, tak teď ji udělala mezinárodní. Kdyby se stalo, že se to nebude podepisovat do 31. března, což je nejbližší termín jednání zastupitelstva, tak by bylo správně to nastolit znovu jako bod, protože jsem přesvědčený, že zastupitelstvo bylo argumentací uvedeno v omyl. Ale obávám se, že se to mezitím stihne podepsat.

Zeman a Čína

K dohodě o spolupráci Prahy a Pekingu se pro Parlamentní listy vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle jeho slov na pražském zastupitelstvu „zvítězil rozum“.

„Ti, kdo odmítají včlenit do textu dohody o partnerství Prahou a Pekingem to, že uznáváme politiku jednotné Číny, trpí pokročilou sklerózou, protože všechny vlády ať už pravicové nebo levicové, od roku 1989 nemluvě o době před tím, uznávají politiku jednotné Číny včetně Tchaj-wanu,“ nechal se také slyšet.

Lidovky.cz: Možná jste již zaznamenal reakci Tchaj-wanu, který...
To jsem zaznamenal. Nedivím se jim. Hlavně, co jsem zaznamenal, je, že existují obdobné smlouvy mezi více sebevědomými městy, než je Praha, a Pekingem. Konkrétně Dublin, Kodaň, Dillí. A ty smlouvy jsou slovo od slova stejné, jen tam chybí právě ten problematický bod tři, který hovoří o politice jednotné Číny. Ta ostatní města, když jim to čínská strana předložila, tak řekli ano, my se s vámi rádi budeme přátelit na bázi kulturní výměny a v dalších oblastech, ale pokud chcete jakákoliv prohlášení o zahraniční politice, tak to v té smlouvě nebude. Když tu sílu může mít Dublin, Kodaň nebo Dillí, tak o to více nám přijde děsné, že Praha, reprezentována hlavně kolegy z ANO a ze sociální demokracie, úplně bez skrupulí přijala tuto velice kontroverzní věc a násilím to protlačila zastupitelstvem.

Krnáčová o smlouvě

  • Lidovky.cz: Zastupitel Novotný se vyjádřil proti vaší obhajobě, že uzavřením smlouvy mezi Prahou a Pekingem udělá Praha další krok k získání pandy. Podle jeho názoru je právě vaše vůle přivést pandu do Prahy za tím, že byla dohoda 3 schválena, spornému bodu 3 navzdory.
    Spojování pandy s tou smlouvou je jen hloupá mediální zkratka Miroslava Kalouska, který byl schopen uzavírat koalici s komunisty, aby se z něj několik let poté stal antikomunista a obhájce lidských práv. Praha nepodepsala nic jiného než to, co je oficiální pozicí české zahraniční politiky posledních pětadvacet let. Zároveň je nutné si uvědomit, že Peking není jen hlavním městem, ale i provincií, která participuje na zahraniční politice více než například kraje v České republice, proto ta věta (bod smlouvy 3, podle něhož Praha uznává politiku jednotné Číny, pozn. red.). V otázkách jednotné Číny si musíme uvědomit, že například i USA považují Taiwan za součást Číny od roku 1979 a Praha tak neudělala nic výjimečného a nic, s čím by v minulosti nesouhlasil i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
  • Lidovky.cz: Bylo by teoreticky možné smlouvu s Pekingem uzavřít bez onoho bodu 3?
    Smlouva je především o další ekonomické spolupráci jako otevírání dalších přímých leteckých spojení a podobně. První na řadě by měla být přímá linka do Šanghaje, kterou chceme mít otevřenou do půl roku. Obecně je ale cílem, aby Praha byla pro Čínu dveřmi do střední Evropy, což v konečném důsledku může výrazně podpořit nejen pražskou ekonomiku, ale i tu celorepublikovou.
  • Lidovky.cz: Pan Novotný rovněž zmínil, že si tímto chcete zlepšit svůj obraz v očích veřejnosti.
    Pražská zoo je čtvrtou nejlépe hodnocenou zoologickou zahradou na světě a panda by jí mohla pomoci tuto pozici ještě výrazně vylepšit. To je důvod, proč zde pandu chci. Myslím, že už se z mého chování dalo vypozorovat, že nejsem člověk, který by se vyžíval v populismu, problémy se snažím reálně řešit a ne o nich jen mluvit, jak bylo zvykem dříve. Pokud mě tedy lidé mají za něco chválit, pak doufám, že to bude třeba otevření Blanky nebo vyřešení zlodějny jménem Opencard, která Pražany stála 1,7 miliardy korun.

Lidovky.cz: Proč tedy zastupitelé smlouvu schválili v této podobě?
Stojí za tím veliká vůle paní primátorky přivézt pandu, protože ona evidentně mnoho úspěchů nemá a taková věc se dobře prezentuje. Je v tom veliká vůle sociální demokracie napomáhat Česko čínské hospodářské komoře, která je vedena panem Tvrdíkem (Jaroslav Tvrdík, bývalý poslanec za ČSSD a exministr obrany, je členem dozorčí rady Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce – pozn. red.) , což je pravděpodobně stále jejich člen a dříve šéf jejich volební kampaně. Jsou nějakým způsobem silně motivovaní, aby vztahy s kontinentální Čínou ve všech možných oblastech, zejména ekonomických, se rozvíjely bez ohledu na politickou cenu, kterou za to nesou.

PEŇÁS: Pražský život s pandou bude veselejší, lze na ni zírat. Obětovala se za to ale slušnost

Lidovky.cz: Rozumím tomu tedy správně, že Peking by na tu smlouvu nepřistoupil, pokud by tam bod tři nebyl?
Takhle nám to interpretovali. Ale znovu říkám, případ Dublinu, Kodaně a Dillí svědčí o tom, že by na to Peking přistoupil. Za prvé si myslím, že zastupitelstvo bylo v této věci uvedeno v omyl, za druhé si myslím, že Krnáčová, Kaucký a další, kdo na tom pracovali a kteří to předkládali zastupitelstvu, ani nezkoušeli, co by tomu Peking řekl, kdyby tam ten bod nebyl. Ale evidentně, jestli to Peking s jinými městy bez toho dehonestujícího bodu podepsal, tak proč by to nepodepsal s námi? To je myslím to základní, čím uváděli zastupitelstvo znovu a znovu v omyl.

Lidovky.cz: Zastupitel Lukáš Kaucký uvedl, že bod bylo nutné zařadit, protože Praha v minulosti uzavřela memorandum o spolupráci s hlavním městem Tchaj-wanu Tchaj-pejí.
To je možné, že to pan Kaucký říkal. Jestli je ale Praha svébytné sebevědomé město, tak může kamarádit celkem vzato s kým chce. A neměla by se nechat zatlačit do polohy, že jí někdo bude dávat předběžné podmínky, za kterých se s ním kamarádit smí. Ano, Praha má nějaké historické vztahy s Tchaj-pejí, spíše teoretické než praktické a protože jsem předtím byl náměstek primátora kromě jiného pro zahraniční vztahy, tak konstatuji, že za tu dobu, kdy jsem tam byl, se vztahy s Tchaj-pejí nijak nematerializovaly. Ale to přece na věci nic nemění. Praha má možnost svobodné volby, s kým a za jakých podmínek se bude kamarádit. Myslím si, že Praha se úplně dobře může kamarádit s Pekingem, ale ne za situace, kdy si Peking bude stanovovat podmínky, které jsou morálně, ale i politicky velice obtížné a nepřijatelné.

Lidovky.cz: Uzavřela Praha v minulosti smlouvu tohoto typu, tedy partnerství mezi městy, kde se objevuje nějaká politická deklarace?
Nevím o tom. Myslím, že ne, protože bych s tím přišel nějak do styku. Rád bych řekl stoprocentně ne, ale ta data nastudovaná nemám. Ale nenapadá mě jakýkoliv důvod, proč by tam taková deklarace měla být.

Lidovky.cz: Jaké důsledky bude smlouva mít na mezinárodní scéně?
Myslím si, že na mezinárodní scéně to velké dopady mít nebude, Čína si otestovala, že jsme velice ohebná země, která se dá ohýbat dál. To není tak, že by to Peking dělal nějak autonomně bez koordinace s jejich ministerstvem zahraničních věcí. Čína tak zjistila, že na rozdíl od doby před pár let, kdy tady rezonoval Tibet, lidská práva, náměstí Tiananmen a jistý rezervovaný postoj k Číně, tak že ten se vytratil. A myslím si, že s tímto vědomím bude každý další akt, ať už na municipální nebo státní úrovni, takto formulovat a tvrdě prosazovat, takže Česká republika bude ten, kdo bude v nejbližší době tahat za kratší konec. Ten vnitřní dopad a vyznění je ale o mnoho silnější. Podle mého soudu to polarizuje společnost na ty, kteří mají nějakou hodnotovou hierarchii, která předřazuje politiku před čest a na ty, kteří to mají obráceně.

ODS a hlasování

Václav Novotný pro Lidovky.cz rovněž uvedl, že TOP 09 počítala s tím, že pro návrh bude hlasovat ANO, ČSSD a KSČM. Překvapilo je ale pět zastupitelů zvolených za ODS, které se ke trojici stran přidali. „To nás na tom mrzí,“ řekl. Podle jeho slov se to neslučuje s postoji strany. „U všech ostatních jsou motivace nakonec jasné, ale tady ty motivace nejsou jasné, respektive člověk se ani nechce domýšlet,“ dodal.

Lidovky.cz: Když se vrátíme zpátky k argumentům zastupitelů: primátorka mimo jiné uvedla, že uzavření partnerství je dalším z kroků, jak město může získat pandu, zastupitel za ČSSD Lukáš Kaucký zase řekl, že neuzavření té smlouvy by ohrozilo přímé letecké linky z Prahy do Šanghaje a...
Myslím, že Lukáš Kaucký to prezentoval velice demagogicky. Tam jde přece o ten sporný bod tři, který leckterá jiná města odmítla a přesto uzavřeli smlouvu s Pekingem. Jsem přesvědčen, že kdybychom s odkazem na to, že mezinárodní politika není nic, co by se týkalo Prahy, odmítli ten bod tři a jinak celou tu smlouvu přijali, tak že by ke schválení smlouvy došlo a vztahy s Pekingem by byly celkem vzato normální a ničemu by to nebránilo.

Pokud jde o Krnáčovou a pandu, tak to je přece směšné, je přece jedno, jestli bude panda v Praze. Co to je za podivuhodný cíl, aby byla panda v Praze? My máme mimořádně kvalitní zoologickou zahradu i bez pandy. To není žádný argument, že ve Vídni mají pandu a tak my ji chceme taky. Naopak, jsem hluboce přesvědčen, že kromě toho, že si na tom Krnáčová bude dělat pěkné PR, tak že to je v podstatě hanebnost. Babiš a Krnáčová jdou po těch nejprimitivnějších pudech. Už staří Římané říkali chléb a hry. Tihle říkají, pivo levnější o korunu a panda. To je v podstatě to samé. Tohle město se potácí ve všech možných problémech, svozem odpadu počínaje, přes účetnictví a tisíc jiných věcí, a ona přijde s pandou. A protože občané běžně nevědí, které problémy město má, pokud se vyloženě nepřestanou svážet odpadky, tak mají pocit, že panda je něco, co to město pozdvihne. Ale je přece tisíc větších a významnějších problémů než nějaká panda. Pro mě argument, že kdybychom to nepodepsali, tak v Praze nebude panda, je největší blbost, jakou jsem v životě slyšel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!