27. září 2007 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novozélanďané si sami budou psát zákon

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Počítač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

WELLINGTON Zajímavý experiment se chystá na Novém Zélandu. Veřejnost se tam poprvé v historii zapojí do zákonodárného procesu. Na webové stránce se mohou Novozélanďané podílet na sepsání návrhu zákona o policii, který má nahradit stávající právní úpravu. Návrh potom bude zařazen do projednávání zákona v parlamentu.

Tvorba internetové předlohy zákona probíhá současně s projednáváním návrhu v parlamentních výborech. Policie si od internetové verze slibuje, že jí nabídne jiný pohled na celou problematiku. Webová stránka s návrhem právní normy bude otevřená do 1. listopadu, potom policie výsledek předá zákonodárcům.

Na psaní zákona se mohou podílet všichni uživatelé internetu. Podle Aarona Smithe, amerického specialisty na vývoj internetu, je však hrozba úmyslného poškozování návrhu pouze malá. "Určitě by bylo obtížné vložit do zákona lživé informace, aniž by to ostatní uživatelé poznali a opravili před ukončením celého projektu," poznamenal.

Novozélandský projekt je prvním svého druhu na světě a podle expertů znamená překonání další internetové hranice. "Mnohé vlády na celém světě využívají internet k tomu, aby získaly od občanů zpětnou vazbu," řekl Smith. "To, že však nabídnou svým občanům, aby se přímo podíleli na tvorbě zákonů, je však něco zcela jiného, je to něco naprosto nového."

Veřejné zpracovávání návrhu zákona je založeno na podobném principu jako tvorba známé encyklopedie Wikipedia. Pro nové uživatele je zde dokonce i "pískoviště", kde si mohou vyzkoušet, jak se do návrhu přidávají úpravy.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz