26. prosince 2014 10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nový ministr i návštěvy hvězd. Kulturní události roku 2014

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bohuslav Reynek: Pieta. Z výstavy ve Valdštejnské jízdárně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Reynek: Pieta. Z výstavy ve Valdštejnské jízdárně | foto: NfRF a Galerie Zdeněk Sklenář

Co se stalo v české kultuře v uplynulém roce? Mezi významné události nepochybně patří jak koncert Enia Morriconeho, tak výstava Bohuslava Reynka či založení asociace spisovatelů.

LEDEN
Hned prvního ledna zahájil koncert České filharmonie v Rudolfinu Rok české hudby 2014. Série více než 800 akcí vyvrcholila 17. prosince galakoncertem v pražské O2 areně.11. ledna mělo ve Státní opeře v Praze premiéru nové nastudování Wagnerovy opery Tannhäuser, první po 15 letech.

O týden později udělil Český filmový a televizní svaz udělil Cenu Vladislava Vančury za přínos české kinematografii Zdeňku Svěrákovi a na konci ledna odstartovala filmová přehlídka Projekt 100, která během roku představila čtyři archivní snímky v digitalizované podobě.

29. ledna se novým ministrem kultury se stal lidovec Daniel Herman.

ÚNOR
Začátkem měsíce policie zabavila krátce před aukcí originály komiksu Káji Saudka Muriel a andělé. Dodnes jsou v úřední úschově. 9. února vystoupil měl filmový skladatel Ennio Morricone měl koncert ve vyprodané O2 areně, kde o den později před 17.000 návštěvníky zahrála britská kapela Depeche Mode.

Více o koncertě E. Morriconeho zde:

14. 2. získala česká fotografka Jana Ašenbrennerová získala čestné uznání v 57. ročníku fotografické soutěže World Press Photo.  22. 2. získal film polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř získal jedenáct Českých lvů včetně těch hlavních.
26. začala v Brně filmová přehlídka Cinema Mundi, která do 3. března představila stovku filmů.

Rozhovor s režisérkou Hollandovou čtěte zde:

BŘEZEN 
V Praze začal 3. 3. festival filmů o lidských právech Jeden svět. Po 12. březnu zavítal do dalších 33 měst. Konec měsíce byl ve znamení 21. ročníku filmové přehlídky Febiofest, který se po Praze přesunul do regionů.  Nakladatelství Paseka oznámilo, že po 15 letech dokončilo edici Velké dějiny zemí Koruny české.

V Ostravě vystoupil 15. března argentinský tenorista José Cura, 28. zazpíval v pražském Obecním domě mexický tenorista Rolando Villazón.

28. - V Domě U Kamenného zvonu začala výstava představující svět režiséra Tima Burtona. Do 3. srpna ji vidělo 107.000 lidí.

Untitled (Romeo and Juliet). c. 1981 - 1984. Z výstavy Tim Burton a jeho svět v Domě U Kamenného zvonu

Untitled (Romeo and Juliet). c. 1981 - 1984. Z výstavy Tim Burton a jeho svět v Domě U Kamenného zvonu

Divadelní události se odehrály hned dvě: 29. byly předány divadelní ceny Thálie, získali je mj. herec Josef Somr, sopranistka Dagmar Rosíková, tanečník Petr Koželuh nebo pěvec Zdeněk Švehla.

30. 3. své poslední představení odehrálo Činoherní divadlo Ústí nad Labem, jež skončilo kvůli sporům s magistrátem. Soubor koncem října zahájil činnost v bývalém kině Hraničář.

DUBEN 
Hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera se 8. 4. stala publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou. Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu zahájily dvoudenní konferenci o Bohumilu Hrabalovi, jednu z mnoha akcí ke stému výročí jeho narození. 10. 4. začal 21. ročník Dnů evropského filmu, z Prahy se po týdnu přehlídka přesunula do Brna a dalších menších měst.

16. ve Valdštejnské jízdárně začala výstava děl grafika Bohuslava Reynka. Do července ji vidělo přes 40.000 lidí.

Více o výstavě B. Reynka zde:

26. 4. ve vyprodané O2 areně koncertoval britský zpěvák Robbie Williams. 27. 4. začal 27. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, do 3. května nabídla 167 projekcí a doprovodných akcí.

KVĚTEN
12. 5. začal 69. mezinárodní hudební festival Pražské jaro, tradiční akce vyvrcholila 3. června. Dvě Ceny Anděl 2013 získala 14. 5. skupina Bratři Orffové, zpěvačkou roku se stala Lenka Dusilová, zpěvákem Dan Bárta.

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová

15. 5. čtyřdenní veletrh Svět knihy, navštívilo jej přes 35.000 lidí. 19. - Miroslav Krobot oznámil, že koncem sezóny opustí po 18 letech post uměleckého šéfa Dejvického divadla.

25. - Obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou byl vydražen za 14 milionů korun a stal se nejdražším letošním obrazem v ČR. 28. 5. vláda zařadila na seznam národních kulturních památek 25 nových položek.

Ve Zlíně začal 30. 5. 54. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Do 5. června nabídl 365 filmů.

ČERVEN
V Praze začala 2. 6. hlavní část festivalu Tanec Praha, do 26. června zavítal i do regionů. Před 15.000 posluchači koncertoval o den později v O2 areně americký hudebník Justin Timberlake.

13. 6. začal 56. ročník mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl, do 6. července nabídl sedm oper a řadu koncertů. 16. 6. byl zahájen 10. ročník festivalu Prague Proms, do 20 července navštívilo koncerty přes 20.000 lidí. 18. v Brně koncertoval kanadský rocker Bryan Adams. 19. začal 11. ročník třídenního hudebního festivalu United Islands of Prague.

Své dlouholeté působení u Anglického národního baletu ukončila 22. 6. česká primabalerína Daria Klimentová. Na Pražském hradě začaly 24. 6. Letní shakespearovské slavnosti, do 6. září zavítaly i do Brna, Ostravy či Bratislavy.

26. 6. v Olomouci zazpívala světová operní hvězda lotyšského původu Elina Garančová.

ČERVENEC
Ředitelem Národní galerie v Praze se první červencový den po ročním čekání stal historik umění Jiří Fajt. O den později v O2 areně koncertoval americký muzikant Bob Dylan. 3. 7. V Hradci Králové začal 20. ročník hudebního festivalu Rock for People. Čtyřdenní akci navštívilo 27.000 lidí.

Karlovy Vary přivítaly 49. ročník filmového festivalu. Od 4. do 12. července se prodalo 131.000 vstupenek.

karlovarský festival vyhrál snímek Kukuřičný ostrov

17. 7. Začal hudební festival Colours of Ostrava, který během čtyř dnů navštívilo na 41.000 lidí.

18. - Zahájen byl 23. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Do 16. srpna nabídnul 17 koncertů. V Praze po téměř 50 letech koncertoval 22. 7. slavný americký zpěvák Paul Anka. 25. 7. V Uherském Hradišti začal 40. ročník týdenní Letní filmové školy.

31. Ve Světlé nad Sázavou byl zahájen 14. ročník třídenního hudebního festivalu Sázavafest.

SRPEN 
V pražském Národním muzeu začala třítýdenní výstava vzácných archeologických nálezů včetně Věstonické venuše. 13. 8.  přišla do kin hudební pohádka Tři bratři v režii Jana Svěráka, nejnavštěvovanější domácí film roku.

Pohádka Tři bratři - autor scénáře Zdeněk Svěrák si ve filmu režírovaném jeho...

Pohádka Tři bratři - autor scénáře Zdeněk Svěrák si ve filmu režírovaném jeho...

Od 14. do 17. se v trutnovském areálu Na Bojišti konal tradiční festival Trutnoff. 17. byl v Praze byl zahájen 11. ročník festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Do 2. září uvedl přes 120 představení. 19. 8. archeologové oznámili jeden z největších objevů posledních let, základy kostela z přelomu 10. a 11. století, který našli na Vyšehradě.

21. byl na letišti v Hradci Králové zahájen třídenní festival Hip Hop Kemp, na který dorazilo 22.000 lidí.  Ve Strakonicích začal 21. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu. Během čtyř dnů představil 1200 hudebníků.

28. 8. Římskokatolická farnost ve Žďáru nad Sázavou převzala kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dosud nejvýznamnější památku vydanou v rámci církevních restitucí.

ZÁŘÍ
2. 9. v Plzni oficiálně otevřeli Nové divadlo, první podobně významnou divadelní stavbu v ČR za posledních 30 let.

8. 9. V Rudolfinu začal 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, jež do 20. září nabídla 20 koncertů. 12. 9. Národní galerie předala církvi několik výtvarných děl včetně obrazů Petera Paula Rubense; v NG zůstala zapůjčena. Skupina Kabát koncertovala 13. 9. na pražském Vypichu před 75.000 lidmi k 25 výročí svého založení.

Světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet získal 17. 9. v Londýně prestižní britskou cenu Gramophone. Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o Oscara snímek Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové. 20. 9. vystoupil v pražském Kongresovém centru americký jazzový zpěvák Tony Bennett.

Judit Bárdos v hlavní roli filmu Fair Play

Judit Bárdos v hlavní roli filmu Fair Play

ŘÍJEN
1. 10. začal třídenní Festival spisovatelů Praha, tentokrát věnovaný zejména marocké kultuře. 5. 10. Byl zahájen 51. ročník festivalu Zlatá Praha, který do 8. října představil televizní díla věnovaná hudbě. V pražské O2 areně koncertovala 5. 10. americká zpěvačka Lady Gaga.

V Praze začal 7. 10. další ročník tradičního týdne designu a módy Designblok. 10. 10. byl v paláci U Stýblů na Václavském náměstí v Praze zahájen festival současného umění 4+4 dny v pohybu. 13. 10. byli vyhlášení vítězové 20. ročníku soutěže Czech Press Photo, hlavní cenu dostal snímek z kyjevského náměstí Majdan.

Filip Singer, European Pressphoto Agency (EPA): Začátek. (Kyjev, Ukrajina, zima...

Filip Singer, European Pressphoto Agency (EPA): Začátek. (Kyjev, Ukrajina, zima...

Czech Press Photo 2014

LISTOPAD
Ve Velkém sále pražské Lucerny vystoupila 1. 11. na svém prvním koncertu v ČR britská zpěvačka Lisa Stansfieldová.

15. 11. koncertovali v  pražském Obecním domě u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu Berlínští filharmonici. Česká filharmonie vystoupila 16. 11. ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku. Spisovatel Jan Němec v Bruselu převzal 18. 11. Cenu Evropské unie za literaturu určenou mladým autorům.

20. se jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého stal Roman Štětina. 21. začal 19. ročník desetidenního Pražského divadelního festivalu německého jazyka. 

22. 11. proběhla v ustavující schůze Asociace spisovatelů.

Anketu Český slavík vyhráli 29. 11. Karel Gott, Aneta Langerová a skupina Kabát.

PROSINEC
12. v Brně vystoupila britská skupina Morcheeba se zpěvačkou Skye Edwardsovou. 19. koncertoval v pražské O2 areně by měl koncertovat americký zpěvák Lenny Kravitz.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz