21. října 2011 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový trik, jak vyhrát milionové tendry: policie šetří upravený počítač

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Práce s počítačem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Protikorupční policie vyšetřuje možné podvody při zadávání veřejných zakázek. Ve zdokumentovaných 36 případech vznikla škoda za dvě miliardy korun. V polovině případů prý šlo o peníze z evropských dotací.

Podvody údajně umožnil speciální počítačový program, který měl náhodně zúžit počet uchazečů o zakázku. Podle policie však při losu nešlo o náhodu. Dosud nebyl nikdo obviněn. Na případ upozornila televize Nova.

"Celkový objem těchto zakázek se pohybuje okolo dvou miliard korun, kdy zhruba 50 procent této částky tvoří dotace Evropské unie," řekl televizi mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Podle televize policie zabavila tři počítače a zkoumá, zda byl program upraven, nebo zda bylo možné ho nějakým způsobem obejít. "Prostřednictvím těchto notebooků šlo zajistit, aby byli vylosováni předem stanovení zájemci o veřejné zakázky," řekl Ibehej. Zatím prý není jasné, zda byly počítače upraveny, nebo s nimi manipulovala obsluha při losu.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Zabavené počítače patří údajně firmě Inženýrské služby Hradec Králové. Ta ale samotné losovaní neprováděla - Nova uvedla, že losování prováděla společnost Kleris, v níž figuruje Roman Krist, proslulý takzvanou karlovarskou losovačkou. Jeho vyjádření, nebo vyjádření někoho z firmy se televizi nepodařilo získat.

Nová karlovarská losovačka?

"Karlovarská losovačka" se v Česku stala pojmem. Záběry ze sporného losování účastníků tendru na stavbu sportovní haly za asi 1,2 miliardy korun viděly na webu youtube.com desetitisíce lidí. Dvouapůlminutový snímek ukazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji.

Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Antimonopolní úřad, který zúžení počtu soutěžících považoval za netransparentní, Karlovým Varům uložil jednu z nejvyšších pokut za zadávání veřejných zakázek, půl milionu korun. Jeho rozhodnutí potvrdil Nejvyšší správní soud. Policie případ odložila.

ČTK, Lidovky.cz