Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nových hřišť je stále málo

Česko

Počet dětských hřišť je u nás stále nedostačující, často také bývají v žalostném stavu.

A ta nová ničí vandalové nebo se ruší kvůli nedostatku peněz na údržbu.

Skluzavky, prolézačky, houpačky a krytá pískoviště. Dnešní podoba dětských hřišť je mnohem veselejší, než jakou nabízeli jejich betonoví předchůdci z minulého režimu. Přestože se situace i kvalita hřišť neustále zlepšuje, na mnoha místech stále tyto koutky zábavy pro nejmenší chybí. A když už vzniknou, nevydrží dlouho, protože nejsou finance na jejich další údržbu.

Hřiště díky místním rodičům „Já považuji stav dětských hřišť za stále se zlepšující. Praha a jiná větší města již snesou srovnání se západní Evropou. Ovšem menší obce a města se potýkají s nedostatkem financí na údržbu a budování hřišť, a jejich prioritou tak musí být infrastruktura a další naléhavější položky,“ hodnotí situaci Petra Štěpová, koordinátorka Mateřského centra Dobříšek v Dobříši.

S budováním dětského hřiště má své zkušenosti. Stála u zrodu projektu Noemova archa v Dobříši, který je menším dětem k dispozici již čtvrtým rokem. „Na začátku projektu byla výzva jedné z maminek k zahájení sbírky na tolik potřebné nové hřiště pro děti. Během jednoho roku jsme oslovovali různé dárce a podávali žádosti o dotace. A měli jsme štěstí,“ vypráví Štěpová. Právě díky iniciativě a obětavosti mnoha místních rodičů se nakonec podařilo zbudovat dětský park s tématem Noeovy archy, jemuž dominuje právě velká dřevěná loď.

Hřiště však podle jejích slov potřebuje časté opravy, hlavně kvůli vandalům. Po půlroce provozu se ukázalo jako nezbytné také pletivo kvůli ochraně proti zvířatům, hlavně psům. Právě na psí výkaly v místech, kde se neustále pohybují děti, si rodiče nejčastěji stěžují. Přesto nepatří k nejrizikovějším momentům.

Na konci května prováděla Městská policie Praha kontrolu a čištění dětských hřišť. Nalezli a zlikvidovali 81 injekčních stříkaček a 42 jehel. Hrozivě vypadající čísla, zhmotňující nejčernější obavy rodičů, ale mají překvapivý závěr: výskyt pozůstatků po narkomanech se alespoň na hřištích hlavního města znatelně snížil. Podobný úklid organizuje pražská policie asi čtyřikrát do roka.

Radnice čekají na vaši iniciativu Občanské sdružení Síť mateřských center zastřešuje centra vedená zpravidla matkami na mateřské dovolené po celé republice. Každým rokem pořádá kampaně zaměřené na zlepšování prostředí, kde žijeme. Mapuje situaci, provádí průzkumy u veřejnosti, pořádá diskuse - a často také navrhuje řešení, jejichž realizaci se snaží dohodnout s místními samosprávami. Iniciativy tohoto sdružení pak mnohdy vyústí ve zřízení a správě nových dětských hřišť.

„Radní se většinou k problematice hřišť staví vstřícně, často ale čekají na iniciativu veřejnosti,“ říká zakladatelka Sítě mateřských center Rut Kolínská.

Fungování a údržba dětských hřišť má jasná pravidla, jež stanovují třeba povrchy hřišť, certifikaci objektů na hraní, ale hlavně povinné kontroly. „Pravidla jsou nutná, jen třeba nechápu, proč u nás není možné používat jako povrch mulčovací kůru nebo mít na hřišti vodní fontánku, jak je to běžné v Německu,“ kritizuje stav v Česku Kolínská.

Podle ní je také problém, že se staví vždy jen jeden typ hřiště pro jednu generaci dětí. Rodiče se staršími a mladšími dětmi tak mají často na hřišti problém.

Už před dvěma lety zorganizovala Síť mateřských center kampaň s názvem Dětská hřiště dnes a příště. Zmonitorováno bylo 100 dětských hřišť po celé republice. Pouze deset z nich bylo ohodnoceno kladně. Výsledky ukázaly, že herní prvky jsou zastaralé, neudržované nebo v dezolátním stavu. Mnoho prvků je nebezpečných. Neustále se opakujícím problémem je nepořádek na hřištích, psí výkaly a nedostatek odpadkových košů. Problémem bývají také pískoviště, která nejsou zakrytá a písek v nich je špinavý.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!