Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Uprchlíci z Iráku mají nový domov na Vysočině. Firmy už jim nabízejí práci

Kazachstán

  12:46
PRAHA - První skupina křesťanských uprchlíků z Iráku, jejichž přemístění schválila česká vláda, dorazí do Česka už v posledním lednovém týdnu. Skupinu 27 lidí včetně dětí čeká po útěků z Erbílu do Libanonu nový domov na Vysočině. Nejprve budou bydlet v rekreačním středisku, poté se přemístí do bytů v Jihlavě. Už nyní dostávají nabídky práce od podnikatelů.

Křesťanům, které Islámský stát okradl o domov, zatím pomáhá modlitba. Brzy snad pomůže také Česko. foto: Ivo Bystřičan

„Pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace, v neděli 24. ledna přiletí na pražské letiště první část iráckých křesťanů, jejichž přesídlení do České republiky na základě žádosti Nadačního fondu Generace 21 schválila vláda v polovině prosince,“ uvádí mediální zástupce nadačního fondu Martin Frýdl. Jde o skupinu dvaceti sedmi lidí, z nichž většina má přidělený status mezinárodního uprchlíka.

Radost z příletu

„Vybraní lidé se do České republiky nesmírně těší. Takřka všichni zažili přímou zkušenost s krutostí Islámského státu, jehož bojovníci zavraždili jejich příbuzné či přátele. Proto mají jedinou touhu – opět žít normální život a v bezpečí vychovávat své děti,“ přiblížil okolnosti příletu ředitel Nadačního fondu Jan Talafant. O tíživé situaci rodin se několikrát na vlastní oči přesvědčili zástupci či spolupracovníci nadačního fondu.

V lednu zřejmě do Česka přiletí prvních 30 křesťanských uprchlíků z Iráku

Před získáním azylu čeká uprchlíky první vlna intenzivního začleňování do české společnosti. „Novým domovem se pro tyto irácké křesťany již v den příletu stane Vysočina – konkrétně úvodní zhruba dva až tři měsíce stráví společně v rekreačním středisku Okrouhlík v neustálé péči integračních pracovníků,“ předčítá z harmonogramu Frýdl. Další přibližně tři až čtyři měsíce budou bydlet v bytech v Jihlavě. Během této doby se budou seznamovat s českým jazykem, kulturou i společností.

Šéfem uprchlického tábora v obchodním domě se stal bývalý veterinář Joseph...
Křesťanům, které Islámský stát okradl o domov, zatím pomáhá modlitba. Brzy snad...

Současně čekají skupinu uprchlíků - složenou ze šesti rodin s celkem 14 dětmi ve věku od jednoho měsíce do 14 let - také lékařské prohlídky. Pohovory s českými úřady a prověrkou tajných služeb už všichni prošli. Z toho důvodu by nemělo být udělení azylu složité. Až jej získají, budou se moci ucházet o pracovní místa či se stěhovat do jiných měst.

Nabídky práce od podnikatelů

Nadační fond, který celý projekt organizuje i financuje, už nyní podle Frýdla zaznamenal řadu nabídek na práci a ubytování od soukromých podnikatelů. Uprchlíkům bude pomáhat jen po určitou dobu.

Čeští křesťané zachraňují své souvěrce z Iráku. Uprchlíci k nám chtějí, líčí filmař

„Později, až si noví obyvatelé najdou práci a budou soběstační, si budou hradit nájem sami, následně si budou muset najít i vlastní bydlení. Není to neobvyklý postup, město má možnost na přechodnou dobu lidem v podobné situaci takto pomoci. Jihlava už v minulosti podobným způsobem pomáhala rodinám z Kazachstánu a Ukrajiny,“ vysvětluje náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal.

Přílet zbylých 126 iráckých křesťanů nyní připravují pracovníci Nadačního fondu ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a tajnými službami. Loni do Česka přiletěly tři syrské rodiny s nemocnými dětmi. Jedna z rodin však krátce po příjezdu odjela do Německa.

O skupině křesťanských uprchlíků z Iráku

  • Jihlavská skupina je složena ze 6 rodin, celkem je v ní 14 dětí do 14 let, 13 žen a dívek a 14 mužů a chlapců, věkový průměr této skupiny je 20 let, nejmladšímu je jeden měsíc, nejstaršímu 68 let.
  • „Iráčtí křesťané obecně patří k nadstandardně vzdělané části obyvatelstva – polovina mužů v celé skupině 153 uprchlíků má vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání, stejně jako třetina žen.“
  • Je mezi nimi například bývalý ředitel školy, programátor, lékař, stavební inženýr nebo zdravotní sestra. „Před vyhnáním z domovů žily tyto rodiny běžným středostavovským způsobem života, muži a ženy se nemohou dočkat možnosti začít opět pracovat a děti navštěvovat školu,“ uvádí Frýdl.

zdroj: Nadační fond Generace 21