23. srpna 2010 17:11, aktualizováno  17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým plzeňským hejtmanem bude Chovanec, náměstek Emmerové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec. | foto: Plzeňský kraj

PLZEŇ Novým hejtmanem Plzeňského kraje by se měl stát 9. září Milan Chovanec, místopředseda krajské ČSSD a současný první a ekonomický náměstek hejtmanky Milady Emmerové (ČSSD). Ta už dříve oznámila rezignaci. Chce se plně věnovat práci poslankyně ve sněmovně. Nominaci Chovance potvrdil předseda krajského výboru ČSSD Václav Votava.

O novém hejtmanovi rozhodnou krajští zastupitelé na svém jednání 9. září.

Nejprve by měla Emmerová rezignovat a ihned poté předloží ČSSD návrh na volbu Chovance, který se okamžitě ujme svých povinností. ČSSD, která má v Plzeňském kraji 19 zastupitelů, předpokládá, že čtyři hlasy do potřebné nadpoloviční většiny získá od KSČM (devět křesel). "A domnívám se, že by ho mohli podpořit také zastupitelé ODS (14 křesel), protože Chovanec je opravdu důstojným nástupcem Milady Emmerové," dodal Votava. Podle zákona musí být pro volbu hejtmana i nového krajského radního nadpoloviční většina všech zastupitelů, jichž je celkem 45.

Milada Emmerová

Krajská ČSSD už v usnesení navrhla poslaneckému klubu zastupitelstva Chovance jako jediného kandidáta. "Z naší strany jiný nebude. Ani v rámci vnitrostranického projednávání nezazněl jiný návrh," dodal. Tuto sobotu Chovance bude oficiálně nominovat na hejtmana klub zastupitelů. Posvětit by to měl ještě krajský výkonný výbor ČSSD, který se jako nejvyšší orgán mezi konferencemi sejde 6. září. Votava, který je také krajským zastupitelem, předpokládá, že Chovance potvrdí. Podle něj protikandidát na hejtmana, například z klubu ODS, nevznikne.

Čtyřicetiletý Chovanec, který se dlouhodobě pohybuje ve vedoucích funkcích plzeňské i krajské ČSSD, je nyní prvním místopředsedou a tedy statutárním zástupcem předsedy krajského výkonného výboru ČSSD. "Je zárukou velmi dobrého odborného vedení kraje z hlediska ekonomiky a jeho kontinuita je jak odborná, tak politická. Je to člověk, který má s s ekonomikou dlouholeté zkušenosti," dodal Votava.

"Z návrhu krajského předsednictva jsem vyšel jako jediný nominant všemi hlasy," uvedl Chovanec. Podle něj ale nelze předjímat, zda ODS nebo KSČM dají protikandidáta na hejtmana. Šéf zastupitelského klubu ODS Vladislav Vilímec potvrdil, že nenavrhnou žádného svého kandidáta. "Vycházíme z výsledků voleb. Nestavěli jsme ho ani před dvěma lety, kdy vyhrála levice.

Budeme ho stavět až za dva roky," dodal.

"Ve stejný den, tedy 9. září, se bude ještě volit nový člen rady, protože Milada Emmerová z rady odchází," dodal Chovanec. Podle informací ČTK by ji měl nahradit krajský zastupitel a předseda městské ČSSD Martin Zrzavecký. Votava toto jméno zatím nekomentoval.

Vizitka budoucího hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance

Datum narození: 31. ledna 1970
Vzdělání: studium na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni - titul bakalář

Dosavadní funkce: první náměstek hejtmanky Plzeňského kraje (od listopadu 2008) pro oblasti ekonomika a majetek; člen zastupitelstva Plzeňského kraje (od 2008) a zastupitelstva města Plzně (od 2002) Předchozí funkce: do prosince 2008 byl uvolněným předsedou kontrolního výboru plzeňského zastupitelstva (od 2006); společník a jednatel společnosti Plzeňský nábytek, s. r. o. (2001-2007), společník řeznické a uzenářské firmy Miller-Sü, s. r. o. (1999-2000) Členství v ČSSD: je statutárním místopředsedou krajského výkonného výboru strany v Plzeňském kraji, byl předsedou plzeňské ČSSD (do 2006).

Ostatní: - ČSSD s ním údajně počítala jako s lídrem pro letošní komunální volby v Plzni. Protože ale hejtmanka Milada Emmerová po zvolení do parlamentu ohlásila rezignaci na funkci hejtmanky, Chovanec se z prvního místa městské kandidátky stáhl s tím, že se chce naplno věnovat práci pro kraj.

- V roce 2006 byl v komunálních volbách v Plzni lídrem kandidátky ČSSD, která získala deset mandátů a skončila v opozici.

- Podle médií je jedním ze studentů právnické fakulty v Plzni, kterým kvůli nestandardním podmínkám studia hrozí odebrání titulu bakaláře. Univerzita s ním kvůli nejasnostem zahájila správní řízení. Titul údajně získal po zkráceném studiu a poté, co absolvoval kurz celoživotního vzdělávání. Chovanec ale zdůrazňuje, že dodržel pravidla školy. Podle MFD z 3. června 2010 si Západočeská univerzita a Chovanec vyjasňují sporné záležitosti, které s tím souvisí. "Čekám, jak se škola rozhodne. Do té doby se ke správnímu řízení vyjadřovat nebudu," sdělil listu Chovanec.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz