Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nukleární turisté

Česko

Před 20 lety skončila pádem železné opony studená válka. Fotografka Veronika Lukášová navštívila místo v Novém Mexiku, kde začala. 16. června 1945, v 5 hodin, 29 minut a 45 vteřin

První atomová bomba, která explodovala necelých padesát let po objevení radioaktivity v roce 1896, zatřásla nejen údolím Oscura Mountains v americkém Novém Mexiku, ale celým světem. Devatenáctikilotunová atomovka s názvem Fat Man, která vybuchla jednoho červnového rána v posledním roce druhé světové války, předznamenala konec jednoho globálního konfliktu a začátek nového. Od té doby svět žije ve stínu atomových zbraní, jejichž ničivá síla je tak velká, že paradoxně zabránila USA a SSSR řešit konflikty cestou „horké“ války.

Místo zvané Trinity Site, které je možno navštívit dvakrát ročně (první sobotu v dubnu a v červnu), vidí při každém otevření asi 3000 turistů. V prostoru obehnaném ostnatým drátem se tyčí kamenný památník, tzv. Ground Zero, jenž označuje místo, kde původně stála ocelová věž, na které Fat Man explodoval. K prohlédnutí je kopie této bomby, trůnící na korbě nákladního auta. Tentýž model srovnal 9. srpna 1945 se zemí Nagasaki.

Součástí prohlídky je též McDonald Ranch, malý domek, patřící kdysi – dávno předtím, než se tato poušť stala vojenským prostorem – německému přistěhovalci. Právě tady bylo sestaveno plutoniové jádro první atomové bomby.

U vchodu do Trility Site je informační stánek, kde se dozvíte, že radiace je na tomto místě již nízká, jen desetkrát vyšší než radiace, které jsme běžně vystaveni. Během hodinové návštěvy je lidské tělo vystaveno jednomu milirentgenu radiace. Dozvíte se, že člověk je ročně vystaven radiaci 90 milirentgenů – z kosmického záření, z hornin, vody, vzduchu, ale také z potravin. Zvýšenou, nikoliv však samozřejmě nebezpečnou radiaci má třeba sůl či banány.