18. prosince 2008 7:09 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nula. Co dál?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse

Když je úroková sazba nula, je to ještě úroková sazba? A neznamená to, že se možnosti americké měnové politiky vyčerpaly?

Vládci Fedu ujišťují, že ne, což nás přivádí k jiné otázce – jak má laik chápat, když čítá o odstrašujících příkladech zemí, jež se pokoušely řešit své hospodářské problémy „tiskem nových peněz“? Jaksi tušíme, že asi nejde o to, že by guvernér Tůma zavolal do suterénu, aby rozjeli rotačku. Americký Fed pro popis svých dalších možností zvolil bezpečně nesrozumitelný termín „kvantitativní uvolnění“. Problém je, že experti  připouštějí, že je to jen jiný výraz pro onen neblaze proslulý tisk peněz.

Jestliže je monetární politika v koncích, co politika fiskální? To jsou ty podpůrné balíčky, o nichž mluví Obama i Evropská unie. A chtějí to vše udělat rychle, aby neopakovali chyby, jež se postaraly o to, že velká hospodářská krize ve 30. letech byla tak velká.

Jenže i kombinace nulových měnových sazeb a rozpočtových stimulů už tu byla. Spoléhalo se na ni Japonsko v posledním desetiletí 20.století, jež tam vešlo ve známost jako ztracené. Zadlužení země stouplo z 60 % HDP na 140 %, a přesto se růst jen motal kolem nuly. Možností, jak neopakovat minulé chyby, povážlivě ubývá.
  • 13Diskuse