1. listopadu 2008 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

O danajském daru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | foto: ČTK

Žije na vlně evropského obdivu. Snaží se přispěchat s rychlým řešením každého závažnějšího problému. Ambiciózní francouzský prezident Nicolas Sarkozy je prostě v laufu. Na jedno však, zdá se, zapomněl - když jde do tuhého, alibismus musí stranou.

Při řešení finanční krize ve Francii se Sarkozy pokusil zalíbit jak bankám (stát poskytl poměrně výhodné úvěry a přitom slíbil nevměšovat se do jejich vedení), tak i voličům (zajistí, aby státní pomoc banky využily převážně k navýšení objemu úvěrů poskytovaných domácnostem a podnikům).

Nyní zjišťuje, že tato snaha nevede ke kýženému cíli. A tak tlačí na banky, aby rozdávaly úvěrů více, jinak je hodlá veřejně pranýřovat. A i když nakonec neuspěje, alespoň najde viníky možných dalších problémů. Politicky vypadá takové řešení elegantně. Z ekonomického hlediska naivně a sebevražedně zároveň. Naivně proto, že Sarkozy při udělování státní pomoci pravděpodobně opomněl stanovit tvrdé podmínky pro čerpání státní pomoci, jak to například učinila Británie, a nyní spoléhá na „morální závazek“ bank vůči národu.

A sebevražedně z toho důvodu, že Sarkozy tlačí banky do vydávání dalších půjček. Právě inflace úvěrů a hypoték přitom přivedla svět do finanční krize. Praxe, kdy úvěry byly dostupné jako rohlíky, musí být navždy minulostí. Jinak by byly veškeré státní dotace danajským darem.
Najdete na Lidovky.cz