Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

O konec trápení se postaral Berger

V konfrontaci s ligovou špičkou se jim nedaří, zápasy se soupeři ze spodní poloviny tabulky ale fotbalisté Sparty umějí zvládnout. Potvrdilo se to v sobotu proti Zlínu, který porazili 2:0.

PRAHA Kocovina po lekci, kterou sparťané utrpěli minulé pondělí na ostravských Bazalech, ještě úplně nevyprchala.

Jenže Zlín na Letné nedokázal bodovat už pět let a dál se potýkal s mizernou produktivitou. V této sezoně na hřištích soupeřů až na jedinou výjimku pokaždé prohrál. I ve druhém utkání pod vedením trenéra Stanislava Levého tomu nebylo jinak.

Ještě na začátku druhého poločasu publikum oprávněně pískalo při pohledu na nezáživnou podívanou. „Dnes to bylo spíš vítězství vůle, ne o fotbalovosti,“ souhlasil s míněním diváků záložník Kamil Vacek. „Pro nás je důležité, že jsme to dokázali zlomit,“ oddechl si.

Už před přestávkou se domácí dvakrát dostali za hostujícího gólmana, ale Kuličovi a Vackovi ani to nestačilo. Těžko odhadovat, jak by trápení dlouho pokračovalo, kdyby se po hodině neukázal kapitán Patrik Berger.

Poprvé od letního přestupu do Sparty předvedl kousek, který si od něho fanoušci pamatují z dřívějších dob. Před pokutovým územím převzal míč, zlínská obrana mu dala dost času na razantní nápřah a jeho rána zapadla za záda Kořínka. „Přesně na takové střely máme hráče, jako je Patrik,“ uspokojilo trenéra Sparty Jozefa Chovance, že kapitán po trefách v domácím poháru střelecky ožil také v nejvyšší soutěži. Potřebovali by zvětšit branku Stejně jako před dvěma týdny proti Příbrami vedení Spartu uklidnilo. O jejím vítězství se už nedalo pochybovat. „Předvedli jsme hezké akce, ale i spoustu nepřesností,“ vyjmenoval Chovanec sobotní repertoár svých svěřenců.

Mezi povedené kombinace lze zařadit ještě tu, po níž padl druhý sparťanský gól. Také Miroslav Slepička těžil z pohotového zakončení, k němuž se odhodlal po Kuličově přihrávce zhruba ze stejného místa jako o dvacet minut dřív Berger. Ani hosté se nedrželi důsledně zalezlí před vlastní šestnáctkou, Blažkova branka by se ale musela několikrát nafouknout, aby měli naději na úspěch. Jejich nejnebezpečnější pokus zaznamenal po rohu stoper Kroča. Cestu míče do domácí sítě po jeho hlavičce ale zastavil u brankové čáry Vacek.

„Ve chvíli, kdy jsme prohrávali, jsme chtěli jít do rizika. Podali jsme slušný výkon, určitě lepší než minule. Máme na čem stavět,“ nepropadal skepsi zlínský kouč Levý, i když jeho tým zůstal dál přikovaný na sestupové příčce.

To Sparta se alespoň na den posunula před Baník na třetí místo.

***

Sparta Praha 2 Tescoma Zlín 0

Branky: 58. Berger, 76. Slepička. Rozhodčí: Makovička - Lhoták, Moudrý. ŽK: Zbožínek, Malcharek (oba Zlín). Diváci: 4410. Poločas: 0:0. Sparta: Blažek - Kúdela, Voříšek, Hušek, Krob - Kušnír, Vacek (85. Pečnik), Kladrubský, Berger - Slepička (80. Došek), Kulič (90.+1 Kadlec). Zlín: Kořínek - Malcharek, Kroča, Zbožínek, Pazdera - Zúbek - Musil (61. Vyskočil), Šmahaj, Kóňa (77. Malár), Bača - Žůrek (77. Kroupa). HODNOCENÍ LN