20. dubna 2009 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O osudu popálené holčičky rozhodnou další dva dny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Hasiči odklízejí trosky z rodinného domu ve Vítkově na Opavsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči odklízejí trosky z rodinného domu ve Vítkově na Opavsku. | foto: Jaroslav OžanaČTK

OSTRAVA Dvouletá romská holčička, která byla popálena při požáru rodinného domu ve Vítkově, je stále v kritickém stavu. Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný uvedl, že zůstává v péči lékařů z oddělení pediatrické a resuscitační péče. Podle něj budou pro osud dítěte rozhodující další dva dny. "Nechceme zatím prognózovat. Víc budeme vědět zítra a pozítří," dodal.

Dům obývaný romskou rodinou vzplanul v noci na neděli, zřejmě po útoku zápalnými láhvemi. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení a ublížení na zdraví. Policie prověřuje i to, zda žhářský útok neměl rasový motiv.

Stav popálené matky je stabilizovaný. I nadále je v péči lékařů popáleninového centra. "Spala jsem v pokoji se čtyřmi dětmi. Druh byl asi ještě vzhůru u počítače," vzpomínala dnes na nemocničním lůžku mladá žena.

Dodala, že zápalných láhví muselo být víc. "Jen k nám do pokoje vletěly dvě, další do kuchyně," řekla. Dodala, že oheň se strašně rychle šířil.

Rodiče nemohli holčičku najít
Spolu s druhem se jí podařilo vynést do bezpečí tři děti. Malou holčičku v zakouřené místnosti nenašli. Až po chvíli ji objevili klečící v rohu, v té době už měla silné popáleniny. "Vynesla jsem ji ven na ulici, tam ji začali hasit, pak jsem ji vzala do náruče a utíkala s ní do nedaleké nemocnice," řekla žena.

Dítě utrpělo při požáru, který byl pravděpodobně založen úmyslně, rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na více než 80 procentech těla.

Popáleniny druhého a třetího stupně má i sedmadvacetiletá matka dítěte. Plameny zasáhly až 30 procent jejího těla. Popáleniny na zádech a končetinách má i třiatřicetiletý muž, který je nyní v péči chirurgické jednotky intenzivní péče Slezské nemocnice Opava. I jeho zdravotní stav je stabilizovaný.

Zápalné láhve byly čtyři
Romský aktivista Kumara Vishwanathan řekl, že zápalné láhve byly celkem čtyři. "Vycházím z toho, co nám řekla rodina," uvedl. Pravděpodobně první láhev podle něj proletěla oknem do pokoje, kde spala babička zraněné dívky. "Další pak do pokoje, kde spaly děti. Nad vchodem pak rozbili malé okno a třetí zápalnou láhev vhodili do vchodu. Bylo to cynické. Udělali to proto, aby obyvatelé domku nemohli ven," tvrdí Kumar. Čtvrtá zápalná láhev podle něj oknem neproletěla. "Zastavila ji anténa televize. Hořelo jenom okno," uvedl.

Podle něj se útočníci dobře připravili a údajně podle slov rodiny před útokem zastavili přívod vody. "Ventil byl přístupný u vchodu do domku," doplnil Vishwanathan.

Policie zatím tápe
Mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská řekla, že kriminalisté už vyslechli desítky lidí. Převážně obyvatele okolních domů. "Zatím nemáme nic, co by jednoznačně vedlo ke konkrétnímu motivu. Ten rasový je jen jednou z prověřovaných možností," řekla. Policie nyní zkoumá i to, zda za útokem nemohly být i jiné pohnutky. "Motiv mohl být třeba osobní nebo finanční. Rodina či někdo z jejich členů se mohl s někým pohádat či někomu dlužit peníze," vysvětlila.

Stopy nalezené na místě nyní zkoumají experti. Jejich cílem je vyloučit či potvrdit fakt, že požár byl úmyslně založen zápalnými láhvemi. Policie také předpokládá, že zápalných láhví mohlo být více. "Dospěli k tomu experti, kteří vyhodnocují nalezené skleněné úlomky. Musí to ještě porovnat s dalšími stopami," vysvětlila Štětínská.

Policie od vyslechnutých sousedů a obyvatel domu získala informaci, že v době, kdy požár vypukl, projíždělo místem neznámé auto tmavé barvy. "Žádáme tímto občany, kteří by mohli k vozidlu a jeho osádce jakékoli informace, aby volali na bezplatnou linku 158," řekla Štětínská. Dodala, že kriminalisté by uvítali i další informace k případu. "Zejména poznatky o tom, kdo se na místě požáru či v jeho okolí pohyboval," zakončila.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz