5. prosince 2008 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O posty se v ODS strhne lítý boj

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 72Diskuse
Bývalý hejtman středočeského kraje Petr Bendl (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý hejtman středočeského kraje Petr Bendl (ODS) | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Volební kongres ODS, který dnes začne v pražských Vysočanech, má pravděpodobně už teď jasného prvního vítěze. Post šéfa strany obhájí Mirek Topolánek. Boj se ale strhne o další vysoké stranické funkce. O pět místopředsednických křesel (čtyři řadová a jedno první) se totiž uchází dvanáct kandidátů.

Před kongresem Topolánka na funkci předsedy podpořilo deset regionálních sněmů z třinácti. Jeho protikandidáta, primátora

Černý kůň? Málo známý starosta Prahy 13
Pro veřejnost i velkou část členů ODS se může stát největším překvapením kongresu strany. Z celostátního hlediska nepříliš známý sedmatřicetiletý starosta Prahy 13 David Vodrážka hodlá kandidovat na post 1. místopředsedy ODS. A podle informací LN má velkou šanci uspět. Jako druhého muže ve straně by si ho prý přál i Mirek Topolánek. Už proto, že Vodrážka je v rámci Prahy řazen k oponentům Topolánkova protikandidáta Pavla Béma a silná pražská ODS je ve vedení ODS tradičně zastoupena.

„Má kandidatura je podmíněna tím, že se Pavel Bém nestane předsedou ODS, jsme tak domluveni. Někdy je to vnímáno, že jdu proti Pavlu Bémovi, ale to je chiméra,“ tvrdí Vodrážka, místopředseda pražské ODS.

„Máme korektní vztahy. Já ale nemám tak vyhraněný názor na Mirka Topolánka a toto vedení ODS,“ říká muž, který do strany vstoupil v roce 2008. Že by měl díky dohodám post 1. místopředsedy, ze kterého by prý chtěl hlavně zlepšit komunikaci dovnitř strany, jistý, ale odmítá.
„Žádné konkrétní dohody nejsou. Nebudu ale popírat, že jsem hledal podporu napříč republikou.“ Jeho „neznámost“ se podle Vodrážky „může překlopit v pozitivum, protože lidé volají po změně a nových tvářích, a to mohu nabídnout“.
pdk
Prahy Pavla Béma, podporuje pouze hlavní město. Ani pro jednoho kandidáta se nerozhodly regionální sněmy ve Středočeském a Libereckém kraji. Regionální rada ODS Libereckého kraje ale Topolánkovi podporu vyjádřila.

Pokud dosavadní šéf strany skutečně zvítězí, dají se podle informací LN o zákulisních dohodách odhadovat i budoucí místopředsedové ODS. Svoji pozici ve vedení by prý měli téměř jistou současní místopředsedové Ivan Langer s Petrem Nečasem. Prvním místopředsedou by se mohl stát dosud nepříliš známý Bémův oponent a starosta Prahy 13 David Vodrážka. Už proto, aby měla silná pražská organizace ve vedení ODS zastoupení.

Sám Bém svoje křeslo prvního místopředsedy obhajovat nebude. Nedávno prohlásil, že v případě neúspěchu v boji o předsednictví nebude o jinou vůdčí pozici ve straně usilovat.

Na jeho dosavadní funkci kromě Vodrážky kandidují ještě další tři zájemci: Ivan Langer, bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský a bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Ten je ale podle informací LN spolu s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem horkým favoritem na zbylá dvě řadová místopředsednická místa.

Na kongresech ODS se ale síly často přeskupují na poslední chvíli. V boji o křesla řadových místopředsedů tedy mají šanci i další adepti: ministr dopravy Aleš Řebíček, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, europoslanec Milan Cabrnoch, bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš a poslanec Jiří Janeček.

  • 72Diskuse